Kalendarz wydarzeń

Wydarzenia dla  tygodnia :
24. Luty 2020 - 01. Marzec 2020
Poniedziałek
24. Luty
 • Kartka z kalendarza

  1863 – bitwa pod Małogoszczą, stoczona przez oddziały powstańcze dowodzone przez płk Mariana Langiewicza z przeważającymi siłami rosyjskimi. Bitwa i tragiczne losy powstańców po bitwie stały się kanwą powieści Stefana Żeromskiego "Wierna rzeka".

  1928 – Prezydent RP prof. Ignacy Mościcki wydał postanowienie o utworzeniu w Warszawie Biblioteki Narodowej – centralnej biblioteki państwa polskiego, nawiązującej do tradycji Biblioteki Załuskich, która padła łupem wojsk rosyjskich po upadku Insurekcji Kościuszkowskiej.

  1953 – z rozkazu komunistycznego sądu, w warszawskim więzieniu na Rakowieckiej został zamordowany gen. August Emil Fieldorf ps. „Nil” (ur. 20 marca 1895 r.), legionista I Brygady, w II RP instruktor Związku Strzeleckiego, legendarny dowódca Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej, zastępca Komendanta Głównego Armii Krajowej, dowódca organizacji NIE.

Wtorek
25. Luty
 • Kartka z kalendarza

  1831 – bitwa pod Olszynką Grochowską, w której wojska powstańcze dowodzone przez gen. Józefa Chłopickiego, powstrzymały ofensywę 60 tysięcznej armii rosyjskiej pod dowództwem feldmarszałka Iwana Dybicza. W bitwie zginęło 8 tysięcy Polaków. Zostali oni pochowani w miejscowym lesie. 

Środa
26. Luty
 • Kartka z kalendarza

  1927 – Mazurek Dąbrowskiego został ogłoszony oficjalnym Hymnem Rzeczypospolitej Polskiej.

  1928 – z inicjatywy weteranów walk o niepodległość powołano Federację Polskich Związków Obrońców Ojczyzny, grupującą organizacje kombatanckie i wojskowe II RP. Na czele FPZOO stanął gen. Roman Górecki, oficer II Brygady Legionów Polskich.

Czwartek
27. Luty
 • Kartka z kalendarza

  1861 – w Warszawie odbyła się demonstracja patriotyczna, krwawo stłumiona przez policję rosyjską i oddziały Kozaków. W wyniku starć zginęło pięciu Polaków, których pogrzeb na warszawskich Powązkach stał się okazją do demonstracji niepodległościowej.  

Piątek
28. Luty
 • Kartka z kalendarza

  1768 – w nocy z 28 na 29 lutego w Barze na Podolu zawiązana została konfederacja na ratunek Ojczyzny, wiary i wolności, praw i swobód narodowych do upadku nachylonych (Konfederacja Barska). Celem konfederatów było przywrócenie Rzeczypospolitej pełnej suwerenności, ograniczanej przez rosnące, zwłaszcza na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, wpływy Rosji. Walki konfederatów trwały aż do 18 sierpnia 1772 r., kiedy to padł ostatni bastion obrony - klasztor na Jasnej Górze, dowodzony przez Kazimierza Pułaskiego. Legenda Konfederacji, jako pierwszego polskiego powstania skierowanego przeciwko Rosji, utrwalona została m.in. w utworach romantyków, m.in. Juliusza Słowackiego (dramat Ksiądz Marek), a rogatywka noszona przez konfederatów weszła na stałe do tradycji umundurowania wojsk polskich.

  1944 – rzeź ponad tysiąca mieszkańców (głównie Polaków) Huty Pieniackiej w województwie tarnopolskim dokonana przez oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA).

Sobota
29. Luty
 • Brak wydarzeń w tym dniu
Niedziela
01. Marzec
 • Kartka z kalendarza

  1920 – Ignacy Jan Paderewski przekazał prywatne fundusze (ponad 500 tyś. marek polskich) na rzecz weteranów Armii Polskiej we Francji.

  1951 – w więzieniu komunistycznym na Mokotowie został zamordowany płk Łukasz Ciepliński (ur. 26 listopada 1913 r.), podpułkownik piechoty Wojska Polskiego, żołnierz Polskiego Państwa Podziemnego, jeden z czołowych organizatorów podziemia antykomunistycznego, ostatni prezes IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Z inicjatywy Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, rocznica jego śmierci obchodzona jest od 2011 r. jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.