Kalendarz wydarzeń

Wydarzenia dla
Sobota, 11. Maj 2024
wieczne
  • Kartka z kalendarza

    1913 – w rejonie Tyńca koło Krakowa odbyły się wspólne ćwiczenia polowe oddziałów Związku Strzeleckiego, którymi dowodził Edward Śmigły-Rydz i członków Polskich Drużyn Strzeleckich, dowodzonych przez Janusza Gąsiorowskiego. W rozmowie ze strzelcami Piłsudski stwierdził: jakże łatwo takie ćwiczenia odbywają się w regularnym wojsku, lecz jakże inaczej jest w organizacjach strzeleckich. Ileż tu trzeba zapału, by wstąpić do organizacji, kupić za własne pieniądze mundur i szkolić się, nawet kupić za własne pieniądze bilet kolejowy z Tarnowa do Żywca. A w społeczeństwie jakże często biorą nas za wariatów.

    1915 – I Brygada Legionów po ponad dwumiesięcznych walkach pozycyjnych nad Nidą przekroczyła rzekę, udając się w pościg za wojskami rosyjskimi.

    1918 – wojska niemieckie zaatakowały oddziały II Korpusu Polskiego pod Kaniowem. Po kilkunastu godzinach walk z powodu braku amunicji i rezerw korpus został zmuszony złożyć broń, a większość jego żołnierzy internowano. Dowódcy Korpusu gen. Józefowi Hallerowi udało się wydostać z okrążenia. Przez Moskwę i Murmańsk przedostał się do Francji, gdzie 4 X został przez Komitet Narodowy Polski mianowany Naczelnym Wodzem Armii Polskiej we Francji.  Żołnierze walczący pod Kaniowem przeszli także do historii jako ci, którzy w latach I wojny światowej walczyli ze wszystkimi zaborcami Polski: z Rosją – jako legioniści II Brygady, z Austro-Węgrami – jako żołnierze Polskiego Korpusu Posiłkowego pod Rarańczą (zob. 15 lutego 1918 r.) i wreszcie z Niemcami – jako żołnierze II Korpusu Polskiego.

    1982 w Poznaniu milicjanci bestialsko pobili 19-letniego ucznia Piotra Majchrzaka, który w wyniku poniesionych obrażeń zmarł kilka dni później. Przyczyną skatowania młodego chłopaka był noszony przez niego w klapie marynarki opornik (tj. element obwodu elektrycznego, noszony przez wiele osób w stanie wojennym, jako symbol oporu wobec komunistycznej dyktatury).
nr 6 (401) czerwiec

 

kombatant 6

nr 5 (401) Maj

202405