Kalendarz wydarzeń

Kartka z kalendarza

1914 – do Kielc wkroczył Batalion Kadrowy, który stoczył w godzinach popołudniowych  walki z Rosjanami na folwarku Czarnów i w okolicach Szydłówka i Zagórza.

1920 – Józef Piłsudski udał się z Warszawy do Puław, aby osobiście nadzorować i kierować planowaną kontrofensywą wojsk polskich walczących z bolszewikami. Przed wyjazdem spotkał się m.in. z kard. Aleksandrem Kakowskim, prosząc go o przydział do armii jak największej liczby kapelanów wojskowych, którzy byliby gotowi do dzielenia trudów wojennych. W rozmowie z Aleksandrą Szczerbińską powiedział rezultat każdej wojny jest niepewny, aż do jej skończenia. Wszystko jest w ręku Boga.

1946 – oddziały Zgrupowania „Błyskawica” Józefa Kurasia ps. „Ogień” rozbiły komunistyczne więzienie św. Michała w Krakowie, uwalniając więźniów politycznych.

1954 – Prezydent RP na Uchodźstwie August Zaleski wydał dekret o wznowieniu Krzyża i Medalu Niepodległości, dla osób, które zasłużyły się czynnie dla odzyskania niepodległości ojczyzny od 17 września 1939 r.

Raport 2016-2023

202306