Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wziął udział w Spektaklu Muzycznym Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego  "Rzuciliśmy życie na szańce", który odbył się 3 września br. na Dziedzińcu Arkadowym w Krakowie.


Spektakl będący zwieńczeniem obchodów 80. rocznicy przekształcenia ZWZ w AK odbył się z inicjatywy wojewody małopolskiego Łukasza Kmity. Podczas koncertu zabrzmiały najważniejsze utwory muzyczne, które chronologicznie wraz z warstwą inscenizacyjną opowiedziały o losach żołnierzy Armii Krajowej.


Inscenizację otworzyła uwertura „Zaczęło się w Polsce”po której wykonano m.in. Modlitwę obozową, Chłopcy silni jak stal, Deszcz jesienny deszcz, Idą idą leśni, Biały krzyż, Walczącą Warszawę, Warszawskie dzieci, Już czas bór wzywa nas, czy Sen o Victorii.

 

Uczestnicy koncertu wśród których znaleźli się przedstawiciele Kościoła z metropolitą krakowskim abp Markiem Jędraszewskim, władz samorządowych, instytucji kultury i nauki oraz licznie przybyli krakowianie w postawie stojącej zaśpiewali Hymn Polski Podziemnej.

 

Wydarzenie podziwiało łącznie około tysiąca osób. Wśród nich m.in. mjr Alicja Samborska, przewodnicząca zarządu głównego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Krakowie, zaangażowana osobiście w działania AK. Po zakończeniu koncertu minister Jan Józef Kasprzyk wraz z wojewodą  Łukaszem Kmitą wręczyli Alicji Samborskiej bukiet kwiatów.

 

 Tutaj na Wawelu, gdzie wszystko jest Polską dzięki zaproszeniu Pana wojewody i dzięki temu misterium przygotowanemu przez Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego mogliśmy poczuć się wolni i dumni. Dumni z naszej historii i przeszłości. Zbudowaliśmy tu, na Wawelskim Dziedzińcu wspólnotę wolnych Polaków – powiedział do zgromadzonych po koncercie minister Jan Józef Kasprzyk.

 

Szef UdSKiOR przybliżył także tło historyczne wydarzeń i wskazał na brak odwagi jaki wtedy cechował wielkich tego świata.

 

Kalendarium

Listopad
P W Ś C Pt S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Biuletyn Kombatant

nr 10 (382) Październik 2022

2022.10