Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

2 sierpnia br. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk w ramach obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wziął udział w uroczystościach upamiętniających zdobycie przez Powstańców Reduty Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.


Preludium do wtorkowych uroczystości stanowiła inscenizacja walk o PWPW przygotowana przez Grupę Historyczną Zgrupowania „Radosław”.  Następnie odśpiewano hymn państwowy i wygłoszeno okolicznościowe przemówienia.

 

Tutaj w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oddajemy hołd walczącym o to miejsce, ale też po raz kolejny w ciągu tych dni, które upamiętniają 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, oddajemy hołd każdemu, który miał odwagę stawić czoła niemieckiemu okupantowi i zakrzyknąć do wolnego świata, że Polska ma pełne prawo do wolności. Powstanie Warszawskie, mówiłem to już wielokrotnie, było oczywistą konsekwencją postawy jaką przyjęliśmy wobec agresji niemieckiej i sowieckiej w 1939 roku. Powstańcy nie mogli postąpić inaczej i nie chcieli postąpić inaczej dlatego, że wiedzieli iż kontynuują tę walkę, która została rozpoczęta 1 i 17 września 1939 roku i walki tej przerwać nie mogli – podkreślał Jan Józef Kasprzyk.

 

Wyjaśniał przy tym, że w swojej istocie Powstanie było konsekwencją postawy jaką Polacy mają wpisaną w swój kod kulturowy, w swoje polskie DNA:  Jesteśmy narodem dumnym i rycerskim, narodem który ceni niepodległość i wolność ponad wszystko. Powstanie Warszawskie było konsekwencją tych wszystkich zrywów insurekcyjnych od Konfederacji Barskiej, poprzez Powstanie Kościuszkowskie, Listopadowe i Styczniowe, które kształtowały naszą świadomość. Was, Wasze pokolenie drodzy Powstańcy ukształtowała trwająca ponad tysiąc lat historia polskiej państwowości – mówił szef UdSKiOR.

 

Minister porównał Powstańców do ogniwa w dziejach wielkiego łańcuch pokoleń, które łączy wartość dla Polaka najcenniejszą. Miłość do niepodległej Rzeczypospolitej: Kiedy spotykamy się dzisiaj my współcześni z Wami, to chcielibyśmy być kontynuatorami tej myśli i tej idei, która dla Was była oczywista. Służby niepodległej Polsce. My też chcemy być kolejnym ogniwem w tym łańcuchu pokoleń połączonym miłością do niepodległej, wolnej Polski. My też chcielibyśmy być kontynuatorami i godnymi spadkobiercami tej trwającej ponad tysiąc lat historii Rzeczypospolitej. I dzięki Wam, dzięki Waszej obecności, dzięki waszym wskazaniom, dzięki takim uroczystościom jak ta, mam nadzieję, że nasze i przyszłe pokolenia zachowają to, co dla Waszego pokolenia było najważniejsze. Tą troskę o wspólnotę, narodową i państwową – podkreślił Jan Józef Kasprzyk.

 

Szef UdSKiOR wyjaśniał, że chodzi o myślenie w kategoriach wspólnotowych, a nie partykularnych, własnych, prywatnych: To jest lekcja, którą każdego dnia staramy się od Was zdobywać i dziękujemy, że takie nauki z Waszych ust płyną. Chcemy być tacy, jak Wasze pokolenie: w duchu wskazań wielkiego księdza Piotra Skargi, który mówił, że trzeba zapomnieć własnych pożytków, a myśleć o dobru wspólnym Rzeczypospolitej jako o wspólnocie wolnych i dumnych obywateli, potrafiących kiedy trzeba stanąć w obronie innych narodów walczących o wolność i suwerenność – mówił minister Kasprzyk dziękując Powstańcom za ich walkę i za troskę o to, żeby Rzeczypospolita jako państwo wolne przetrwała.

 

Możemy Wam po raz kolejny w tych dniach ślubować, że uczynimy wszystko, aby sztandar niepodległości, który otrzymaliśmy od Was mógł być przeniesiony w darze następnym pokoleniom, naszym dzieciom, naszym wnukom. A wtedy wolna Polska będzie trwała wiecznie. Chwała Bohaterom!  zakończył minister Kasprzyk.

 

Następnie zgromadzeni przed gmachem Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, w tym ostatni dwaj żyjący uczestnicy walk, kombatanci, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, spółki PWPW, służb mundurowych oraz mieszkańcy stolicy modlili się za poległych, zmarłych i żyjących bohaterów Powstania Warszawskiego.

Po modlitwie pod tablicą upamiętniającą Powstańców walczących o Redutę PWPW m.in. z Samodzielnej Grupy Operacyjnej Podziemnej Wytwórni Banknotów złożono wieńce i kwiaty.

Uroczystości zakończyły się pokazem multimedialnym prac wybitnych grafików z okresu Powstania Warszawskiego oraz wystąpieniem kapitana Juliusza Kuleszy ps. Julek, uczestnika walk o Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych w sierpniu 1944 roku. Po nim Juliusz Kulesza podpisywał uczestnikom uroczystości swoją książkę zawierająca wspomnienia z Powstania Warszawskiego.

 


Kalendarium

Wrzesień
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Biuletyn Kombatant

nr 7 (379) Lipiec-Sierpień 2022

2022.07 08