Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

3 lipca br. w Klasztorze na Jasnej Górze odbyły się doroczne spotkania w ramach: XXIII Pielgrzymki 10. Pułku Ułanów Litewskich oraz XXVIII Światowego Zjazdu i Pielgrzymki Kresowian. W obu wydarzeniach uczestniczyła oficjalna delegacja Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z ministrem Janem Józefem Kasprzykiem.

 

XXIII Pielgrzymka Konna 10. Pułku Ułanów Litewskich


Niedzielne uroczystości w Sali Rycerskiej Klasztoru na Jasnej Górze rozpoczęły się tradycyjnie od odprawy 10. Pułku Ułanów Litewskich, którą poprowadził st. wachmistrz ks. Andrzej Dmochowski, proboszcz parafii Zaręby Kościelne. Po jej zakończeniu ojciec Eustachy Rakoczy, paulin i Jasnogórski Kapelan Żołnierzy Niepodległości powitał przybyłych i oddał głos ministrowi Kasprzykowi.

 

W uznaniu szczególnych zasług w upowszechnianiu wiedzy o historii walk niepodległościowych oraz krzewieniu postaw patriotycznych szef UdSKiOR uhonorował kawalerzystów oraz regionalnych działaczy medalami „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria”. Wyjątkowe odznaczenia odebrali: Andrzej Woszczyna, Józef A. Jachimowski, Daniela Kubacka, ks. Grzegorz Śniadach, Bogumił Tycz oraz ks. Łukasz Wawro.

 

- Współcześnie Polska też potrzebuje żołnierzy niepodległości, którzy już nie orężnie, ale czerpiąc z ducha walczą o to samo: o Polskę dumną i wielką, która klęka tylko przed Bogiem i Najświętszą Marią Panną – mówił do uczestników pielgrzymki minister Kasprzyk.

 

- Waszym działaniem, pielgrzymowaniem i postawą budzicie sumienia i budujecie coś, co jest niezwykle ważne w trwaniu wspólnoty narodowej i państwowej - ducha narodu i za to pragnę Państwu podziękować - podkreślił.

 

XXVIII Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian


Następnie minister Kasprzyk udał się do Sali Papieskiej, gdzie zaplanowane zostało spotkanie w ramach XXVIII Światowego Zjazdu i Pielgrzymki Kresowian, będących najważniejszymi wydarzeniami w całym ruchu kresowym. Wśród gości honorowych obecni byli m. in. minister Michał Wójcik z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Dariusz Domański z Ministerstwa Edukacji i Nauki reprezentujący Przemysława Czarnka.

 

- Polskość to jest umiłowanie wolności i umiłowanie niepodległości ponad wszystko - mówił do zebranych - Tak rozumiana polskość została w dużej mierze zdefiniowana na Kresach Wschodnich (...) aby być wolnym na Kresach należało być człowiekiem odważnym i zahartowanym (...) Ludzie Kresów, jak pisał Słowacki, nawet w nieszczęściu potrafią zachować dumę, godność i nigdy nie idą za innych śladem, tylko własną drogą - drogą wolności, prawdy i umiłowania niepodległości swej Ojczyzny - zaznaczył minister Kasprzyk.

 

Kalendarium

Grudzień
P W Ś C Pt S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Biuletyn Kombatant

nr 10 (382) Październik 2022

2022.10