Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Podczas XIV Rajdu Pieszego Szlakiem Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady AK, przy dworku w Czerninie 28 czerwca 2016 roku odsłonięto pamiątkowy kamień i tablicę informacyjną z opisem okoliczności śmierci por. Zdzisława Badochy „Żelaznego”. Zebrani wysłuchali też koncertu patriotycznego zespołu Contra Mundum oraz Tadka Polkowskiego.

 

Podczas uroczystości p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk w uznaniu zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny uhonorował Medalami „Pro Patria”:

 

 • Leszka Dobrzyńskiego
 • Piotra Dowżanka
 • Arkadiusza Dzikowskiego
 • Jerzego Fijałka
 • Roberta Jamroza
 • Annę Kołakowską
 • Księdza Prałata Jana Kulasa
 • Bogdana Łabędzkiego
 • Piotra Malinowskiego
 • Annę Niwińską
 • Annę Sutkowską.

Bardzo cieszę się, że wśród uczestników marszu jest tak wielu młodych ludzi. Państwo znaleźli w Żołnierzach Niezłomnych, Żołnierzach Wyklętych, w „Łupaszce”, „Żelaznym” swój punkt odniesienia. Państwo znaleźli w ich dorobku życia źródło wartości, którym chcą Państwo służyć współcześnie. Tamto pokolenie rycerzy niepodległości zaświadczało codziennie, że umiłowanie wolności, polskości i pomocy innym to są wartości najwyższe, którym należy służyć i jeżeli trzeba, to oddać za nie zdrowie, a nawet życie. Jestem głęboko przekonany, że młodzi ludzie tu zgromadzeni też tak uważają – iż wolność i suwerenność Rzeczypospolitej jest najwyższym prawem.

 

Im było trudniej, ponieważ żyli w czasie wojny, w czasie okupacji komunistycznej. Nam jest łatwiej, żyjemy bowiem w czasie pokoju, ale zadanie jest takie samo, wyzwanie jest takie samo – służyć Rzeczypospolitej, dobro Ojczyzny przedkładać nad swój prywatny interes – zwrócił się do uczestników marszu p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Tegoroczna, XIV już edycja Rajdu, który odbył się miedzy 25 a 29 czerwca 2016 roku, ma charakter szczególny. 28 czerwca minęła 70. rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych dowódców szwadronów – por. Zdzisława Badochy „Żelaznego”. Celem Rajdu jest przybliżenie jego uczestnikom historii polskiego podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej, ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza Gdańskiego – terenu, na którym operowały szwadrony mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Jednocześnie uczestnicy zapoznają się z dziejami tych ziem. Przedsięwzięcie skierowane jest przede wszystkim do młodzieży szkolnej. Obecność kombatantów wzbogaca proces edukacyjny. Rajd współorganizują: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum II Wojny Światowej. W tegorocznej edycji Rajdu wzięło udział blisko 300 osób.

 

Kalendarium

Grudzień
P W Ś C Pt S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Biuletyn Kombatant

nr 10 (382) Październik 2022

2022.10