Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Podczas spotkania Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych Przez III Rzeszę w Sobieszewie 29 czerwca 2016 r. w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich, wręczył Józefowi Sowie Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. W uznaniu szczególnych zasług w podtrzymywaniu pamięci o najnowszej historii Polski Medalem „Pro Patria” p.o. Szefa Urzędu odznaczył  Stanisława Gotha.

 

Doświadczenie historyczne, które było udziałem Państwa losu, jest niezwykle dramatyczne. To, co działo się z naszym narodem, z Polakami w czasie II wojny światowej, to było doświadczenie, jakiego chyba żaden inny naród tej części Europy nie doświadczył. Mimo to Państwo chcą być razem, wspierać się w tych działaniach, które służą temu, aby na Państwa twarzach gościł uśmiech. Przeżyli Państwo straszne chwile podczas ostatniej wojny będąc deportowani do prac przymusowych, a mimo to na Państwa twarzach jest uśmiech i dziękuję za to, że nadal chcą Państwo być wspólnotą. Ta energia, radość i ten uśmiech powinien zarażać młode pokolenia Polaków. Dzieje narodu mają sens wtedy, kiedy młode pokolenie przejmuje od starszego wartości, energię i temperament tak, aby przekazać to pokoleniom następnym. Są takie piękne słowa, które wypowiedział Ojciec Święty Jan Paweł II: świadomość przeszłości pozwala nam uczestniczyć w sztafecie pokoleń tak, aby następnym pokoleniom przekazać dobro wspólne, czyli Ojczyznę. – zwrócił się do członków Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych Przez III Rzeszę p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Stowarzyszenie Polaków Poszkodowanych przez III Rzesze powołano pod koniec lat 80-tych. Organizacja skupia osoby represjonowane przez Niemcy podczas II wojny światowej. Dokumentuje prawdę historyczną o losach Polaków poszkodowanych przez III Rzeszę i jej władze i stara się udzielać im pomocy socjalnej. Prowadzi także działania, które mają na celu uzyskanie odszkodowań od Republiki Federalnej Niemiec.

 

Kalendarium

Listopad
P W Ś C Pt S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Biuletyn Kombatant

nr 10 (382) Październik 2022

2022.10