Z okazji przypadających w ubiegłym tygodniu 104. urodzin wizytę major Marii Mireckiej-Loryś złożył w czwartek, 13 lutego br., Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Maria Mirecka-Loryś ps. „Marta” podczas wojny była działaczką podziemia narodowego (należała m.in. do Narodowej Organizacji Wojskowej) oraz żołnierzem Armii Krajowej. Pod koniec wojny została Komendantką Główną Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet. Po wojnie, zagrożona aresztowaniem przez władze komunistyczne, wyemigrowała najpierw do Włoch, gdzie dołączyła do 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, a następnie do Anglii i Stanów Zjednoczonych. Jest czołową postacią polskiej emigracji niepodległościowej. 7 lutego 2020 roku obchodziła jubileusz swoich 104. urodzin.

 

Podczas spotkania Pani Major opowiadała o swoich przeżyciach wojennych i działalności powojennej. Mieliśmy okazję usłyszeć zarówno o trudnych i ciężkich chwilach z jej życia, jak i tych radosnych. Minister Kasprzyk zaprosił Solinizantkę do wspólnego udziału w tegorocznych obchodach 100. rocznicy bitwy pod Zadwórzem, w której walczył Jej brat, Bronisław Mirecki. Pani Major zapowiedziała już swój udział w uroczystościach!

 

Czcigodnej Solenizantce życzymy dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności. 200 lat, Pani Major!