W Święto Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny pamięcią i modlitwą obejmujemy wszystkich Tych, którzy na przestrzeni dziejów poświęcili swoje życie walcząc o niepodległość Polski. Pamiętamy także o Tych, którzy zginęli spoczywając z dala od Ojczyzny, jak i Tych których miejsca wiecznego spoczynku nie są znane.

Oddając hołd i szacunek wszystkim, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski, a których nie ma już wśród nas złożyliśmy wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

 

Szczególną pamięcią obejmujemy tych Weteranów i Działaczy Opozycji Antykomunistycznej, którzy  odeszli od nas na Wieczną Wartę w ostatnim roku. Są to m.in.:

 

Tadeusz Jarosz ps. Topacz, Powstaniec Warszawski, Zawiszak, łącznik Harcerskiej Poczty Polowej, 95 l.

 

Helena Dziwisz ps. Wrzos, Powstaniec Warszawski, łączniczka III Obwodu „Waligóra” (Wola) Warszawskiego Okręgu AK, a następnie w Śródmieściu-Północ, 99 l.

 

Franciszek Winiarski, działacz opozycji antykomunistycznej, współorganizował NSZZ „Solidarność” na Opolszczyźnie, drukował i kolportował ulotki oraz podziemne wydawnictwa, uczestniczył w głodówce na Jasnej Górze w proteście przeciwko stanowi wojennemu, internowany w Strzebielinku, po zwolnieniu zaangażował się w działania Komitetu Pomocy Aresztowanym w Opolu i Nysie, inwigilowany i rozpracowywany przez SB, 86 l.

 

Leszek Moczulski, działacz opozycji w okresie PRL, wielokrotnie więziony z przyczyn politycznych, współzałożyciel ROPCiO, założyciel i wieloletni przewodniczący Konfederacji Polski Niepodległej, poseł na Sejm RP I i II kadencji, 94 l.

 

kpt. Jan Brzeski, żołnierz 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, 102 l.

 

Stanisława Korolkiewicz, działaczka opozycji antykomunistycznej, współorganizatorka struktur Konfederacji Polski Niepodległej w Białymstoku, współorganizowała coroczne manifestacje z okazji 11 listopada i wspomagała osoby ukrywające się przed reżimem komunistycznym, 80 l.

 

Halina Mackiewicz, harcerka Szarych Szeregów w drużynie nr 16 im. Leopolda Lisa-Kuli, zaangażowana w Tajne Nauczanie na terenie Wilna, córka Józefa Mackiewicza, 99 l.

 

ppłk Antonii Zienkiewicz, ps. Cichy, żołnierz ZWZ/AK, więzień stalinowski, działacz opozycji antykomunistycznej, należał do NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych., aktywnie wspierał represjonowanych działaczy opozycji antykomunistycznej, 101 l.

 

por. Mieczysław Frąckiewicz, pilot Polskich Sił Powietrznych w 304. Dywizjonie Bombowym „Ziemi Śląskiej” w Wielkiej Brytanii, 104 l.

 

mjr Stosław Kowalski, żołnierz 5. Kresowej Dywizji Piechoty 2. Korpusu Polskiego gen. Andersa, 102 l.

 

Tomasz Truskawa, należał do Związku Młodzieży Demokratycznej i KPN, organizator manifestacji i akcji ulotkowych, od 1984 r. był członkiem redakcji m.in. „Robotnika” i członkiem Grupy Politycznej skupionej wokół tegoż pisma, współtwórca niezależnej PPS, 59 l.

 

płk Witalis Skorupka, ps. Orzeł, więziony i torturowany w WUBP przy ul. Strzeleckiej w Warszawie, skazany na karę śmierci, którą zamieniono na 10 lat pozbawienia wolności, 101 l.

 

Ludwika Wujec, współpracowniczka KOR, internowana w ośrodkach odosobnienia w Warszawie-Grochowie i Gołdapi, 83 l.

 

mjr. Zenon Wechmann ps. Czarny Wilk, więzień polityczny czasu stalinowskiego, działacz opozycji antykomunistycznej, 97 l.

 

por. Zbigniew Leo ps. Byk, Powstaniec Warszawski w 2. Batalionie Szturmowym „Odwet”, 100 lat

 

Maria Dłużewska, działaczka opozycji antykomunistycznej, reżyserka, scenarzystka i aktorka, 73 l.

 

Krystyna Rzewuska-Sakowicz, w 1949 r. zesłana przez władze sowieckie i więziona w areszcie w Irkucku, skazana na dziesięć lat pracy przymusowej w łagrze, nauczycielka, 95 l.

 

Tadeusz Stankiewicz, wieloletni wiceprezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, 94 l.

 

kpt. pil. Piotr Kuryłłowicz, syn zesłańców, w czasie wojny w 317. Dywizjonie Myśliwskim „Wileńskim” i  „Dęblińskim’, zestrzelony w trakcie misji nad okupowaną Francją. Więzień Stalagu w Żaganiu, 104 l.

 

ppłk Kazimierz Szostakowski-Kobelis ps. Mieczysław, jako żołnierz AK brał udział w Operacji Ostra Brama, 103 l.

 

prof. Jadwiga Staniszkis, aresztowana za udział w protestach studenckich, wybitnie zasłużony pracownik naukowy i dydaktyczny, 82 l.

 

por. Danuta Gradosielska z d. Mączka, brała udział w zabezpieczaniu działań bojowych pod Monte Cassino, Ankoną i Bolonią, 99 l.

 

Franciszek Kamiński, działacz opozycji antykomunistycznej, działał w NSZZ „Solidarność” w Zakładach Górniczych „Rudna” w Polkowicach. W okresie stanu wojennego redagował i drukował nielegalne pisma drugiego obiegu „Biuletyn Informacyjny Stanu Wojny” i „Zagłębie Miedziowe”. Współpracownik Regionalnego Komitetu Strajkowego NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk. Redaktor pism podziemnych: „Swojak”, „Uskok” i „Miedziak”. Wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa, 81 l.

 

ppor. Hanna Zbirohowska-Kościa, ps. Katarzyna Miś, uczestniczka Powstania Warszawskiego  w punkcie sanitarnym Batalionu AK „Miłosz” w Instytucie Głuchoniemych przy placu Trzech Krzyży w strukturze Sanitariatu Okręgu Warszawskiego AK „Bakcyl”, 96 l.

 

Maria Gabiniewicz, od 1941 do 1949 była dzieckiem tułaczym, wybitnie zasłużona w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski, 93 l.

 

Krystyna Cywińska ps. Wydra, Powstaniec Warszawski, dziennikarka Radia Wolna Europa, wybitnie zasłużona w działalności na rzecz polskiej emigracji niepodległościowej, 99 l.

 

Sławomir Melak, działacz w dawnym Komitecie Katyńskim, wybitnie zasłużony w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, 71 l.

 

Leon Piesowodzki,  po ucieczce z Wehrmachtu żołnierz 3. Brygady Strzelców Karpackich w 2. Korpusie Polskim, artysta malarz, 99 l.

 

Sławomir Dutkiewicz, działacz Ruchu Wolność i Pokój – w ramach opozycji antykomunistycznej, jako więzień sumienia prowadził protest głodowy, był karmiony przymusowo przez służby więzienne i poddawany długotrwałym szykanom, 59 l.

 

mjr Stanisław Szatkowski, zesłany do Kazachstanu, działał w młodzieżowej Tajnej Organizacji Polski Niepodległej,  92 l.

 

Władysław Czyżewski, działacz młodzieżowej organizacji „Harcerstwo Polski”, więzień stalinowski, 91 l.

 

kpt. Jan Kowalczys ps. Śmiały, żołnierz w Nowogródzkim Okręgu AK, uczestnik Operacji Ostra Brama, w okresie stalinowskim więziony przez 10 lat na terenie Związku Sowieckiego, 97 l.

 

Bogdan Ciszak, wielkopolski działacz opozycji antykomunistycznej, internowany i więziony, 71 l.

 

ppłk Zbigniew Piasecki ps. Czekolada, Powstaniec Warszawski, więziony przez Niemców w Kielcach i Częstochowie, 97 l.

 

ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, działacz społeczny, uczestnik opozycji antykomunistycznej, szykanowany, zatrzymywany i bity przez funkcjonariuszy SB, w maju 1988 roku kapelan strajku w Hucie im. Lenina, 67 l.

 

kpt. Wiesław Kapergren, uczestnik gdyńskich protestów robotniczych, brutalnie pobity przez funkcjonariuszy MO i ZOMO, 91 l.

por. Willie Glaser, żołnierz 1. Samodzielnej Brygady Strzelców PSZ na Zachodzie, radiooperator czołgu w 10. Pułku Strzelców Konnych 1. Dywizji Pancernej, uczestniczył w Operacji „Overlord”, od września 1944 roku walczył w składzie Dywizji Generała Maczka, 103 l..

 

Jadwiga Szymonik,  działaczka opozycji antykomunistycznej we Wrocławiu, współpracowała z Regionalnym Komitetem Strajkowym NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk i Solidarnością Walczącą koordynując podziemną działalność struktur opozycyjnych związanych z Politechniką Wrocławską.,76 l.

 

Wojciech Walczak, działacz opozycji antykomunistycznej w Łodzi, działacz ROPCiO, drukarz pisma drugiego obiegu „Opinia”, w latach 1983-1990 zaangażowany w działalność łódzkiego Duszpasterstwa Środowisk Twórczych, 65 l.

 

mec. Walerian Piotrowski, od 1958 r. obrońca w sądowych procesach politycznych. rozpracowywany przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa, 97 l.

ppor. Anna Gut z d. Wielkiewicz ps. Klara, działaczka nowotarskiej konspiracyjnej Konfederacji Tatrzańskiej i AK, 104 l.

 

ppłk Waldemar Nowakowski ps. Gacek, uczestnik Powstania Warszawskiego, łącznik w 2. Rejonie Obwodu Wola, pełnił służbę w szpitalu polowym przy ulicy Obozowej w strukturze Sanitariatu Okręgu Warszawskiego AK „Bakcyl”.  Od września 1948 roku współorganizował na warszawskich Bielanach w Gimnazjum Księży Marianów organizację niepodległościową „Harcerski Ruch Oporu”, więzień stalinowski, 91 l.

 

Benedykt Czuma, współzałożyciel konspiracyjnej organizacji niepodległościowej „Ruch”, aktywny działacz ROPCiO, wielokrotnie zatrzymywany, poddawany rewizjom przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa i więziony, współorganizował struktury Regionu Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność”, 83 l.

 

kpt. Witold Piotrowski ps. Witos, od 1942 roku żołnierz Okręgu Warszawskiego AK, służył w Batalionie „Karpaty” Pułku „Baszta”. w czasie Powstania Warszawskiego celowniczy karabinu maszynowego w kompaniach „K-1” i „K-2”, po wojnie w 16. Brygadzie Piechoty 2. Warszawskiej Dywizji Pancernej 2. Korpusu Polskiego, 98 l.

 

mjr Stanisław Kral-Leszczyński ps. Henryk, od 1942 roku żołnierz AK na Placówce Bojary w Obwodzie Białystok Miasto, oddelegowany do służby w Biurze Informacji i Propagandy Komendy Obwodu, w kwietniu 1944 roku przeniesiony do Warszawy i wcielony w stopniu kaprala podchorążego do Kompanii „K-2” Batalionu „Karpaty” Pułku „Baszta”, uczestnik Powstania Warszawskiego, dwukrotnie ranny podczas walk na Mokotowie, 101 l.

 

ppor. Tadeusz Studniarski ps. Łoś, harcerz Szarych Szeregów w Obwodzie Ochota Warszawskiego Okręgu ZWZ– AK, podczas Powstania Warszawskiego uczestniczył 2 sierpnia 1944 roku w bitwie pod Pęcicami w 438. plutonie osłony Sztabu Komendy Obwodu a następnie w Kompanii „Mścisława” w składzie Grupy AK „Kampinos”, w lutym 1945 roku zesłany w głąb Rosji, do lutego 1954 roku więzień łagrów w rejonie Norylska, 98 l.

 

Adam Rosiński, działacz opozycji antykomunistycznej, w sierpniu 1980 roku stał na czele Komitetu Strajkowego w Przedsiębiorstwie PKS w Wejherowie, współzałożyciel podziemnego pisma „Gryf”, internowany w Strzebielinku,  latach 1982-1983 współorganizator mszy za Ojczyznę w wejherowskim kościele pw. św. Stanisława Kostki, 70 l.

 

Andrzej Bulc, działacz opozycji antykomunistycznej, Komitetu Założycielskiego WZZ Wybrzeża, wchodził w skład redakcji pisma drugiego obiegu „Robotnik Wybrzeża”. Wielokrotnie zatrzymywany, przesłuchiwany, rewidowany i zastraszany przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa. W maju 1979 roku zwolniony dyscyplinarnie z pracy, internowany w Warszawie-Białołęce, 72 l.

 

ppłk Władysław Foksa ps. Rodzynek, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, od maja 1945 roku służył w Oddziale „Bartka” dowodzonym przez Henryka Flamego na terenie VII Śląskiego Okręgu NSZ, uczestnik walk z funkcjonariuszami UB na stokach Baraniej Góry, Romanki, w Płonem i na Hali Kupczykowej, w 1946 r. aresztowany i poddany brutalnemu śledztwu, następnie więziony przy ul. Montelupich w Krakowie , w 1947 r. zwolniony na mocy amnestii, 103 l.

 

Cześć Ich Pamięci!

Niech spoczywają w Pokoju Wiecznym!