Dotarła do nas bardzo smutna informacja. W wieku 101 lat odeszła na Wieczną Wartę kapitan Marianna Krasnodębska z d. Jarosz ps. Wiochna, dowódca drużyny i łączniczka Armii Krajowej oraz Wolność i Niezawisłość.
Pani Kapitan wraz z rodziną za uratowanie 13 osób pochodzenia żydowskiego została uhonorowana tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.
Jeszcze nie tak dawno świętowaliśmy z Panią Kapitan setne urodziny wręczając Jej replikę szabli oficerskiej.
Cześć Jej Pamięci!
Marianna Krasnodębska z domu Jarosz urodziła się 10 października 1923 r. w Piaskach pod Lublinem. W trakcie II wojny światowej cała rodzina Jaroszów działała aktywnie w konspiracji niepodległościowej oraz zaangażowana była w pomoc udzielaną Żydom. W 1940 r. Marianna wstąpiła do Związku Walki Zbrojnej, a rok później - do Wojskowej Służby Kobiet ZWZ-AK. Pod pseudonimem Wiochna pełniła funkcję dowódcy drużyny i łączniczki AK z Żydowską Organizacją Bojową w Piaskach. Kontaktowała się z przywódcą ŻOB w Piaskach Izaakiem Kochenem (1910-43). Młodszy brat Marianny, Maksymilian Jarosz, przekazywał mu broń.
Jaroszowie pomagali ukrywającym się osobom pochodzenia żydowskiego. Jednym z nich był Józef Honig, któremu udzielali schronienia. W swoich wspomnieniach nazwał on Mariannę „niezwykle odważną dziewczyną”. Pomogli też jego ojcu i bratu oraz żydowskiej rodzinie Lewinów, która w grudniu 1940 r. została deportowana przez Niemców spod Szczecina.
Ofiarami niemieckiego terroru padli jej bracia. W lutym 1941 r. Jan Jarosz został aresztowany. Był torturowany przez gestapowców w Zamku w Lublinie. W kwietniu wywieziono go do Auschwitz, gdzie został zamordowany. 4 sierpnia 1943 r. Daniel Schulz, folksdojcz z pobliskiej Malinówki, zastrzelił Czesława Jarosza, polonistę i absolwenta KUL.
Po zakończeniu działań wojennych była nękana przesłuchaniami przez funkcjonariuszy bezpieki. Miało to związek z pełnieniem funkcji łączniczki w WiN, zaangażowaniem w ukrywanie Józefa Franczaka ps. Laluś, jak również z działalnością jej młodszego brata Maksymiliana w strukturach podziemia niepodległościowego w oddziale WiN. W 1950 r. Marianna wzięła ślub z byłym żołnierzem AK Czesławem Krasnodębskim ps. Wicher.
Po upadku PRL uczestniczyła w wydarzeniach patriotycznych i rocznicowych. Jako świadek historii prowadziła zajęcia edukacyjne w szkołach i bibliotekach. W 2001 r. została uhonorowana - wraz z rodziną - tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata za uratowanie życia 13 członkom żydowskich rodzin Honigów, Hubermanów i Lewinów podczas niemieckiej okupacji w Piaskach.
Pani kapitan Marianna Krasnodębska
Fot. Mira Wszelaka / UdSKiOR