Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell wziął udział w uroczystościach 54. rocznicy Rewolty Grudniowej w Szczecinie.
Obchody rocznicowe Grudnia ’70 w Szczecinie rozpoczęły się mszą św. w kościele św. Stanisława Kostki sprawowaną w intencji ofiar Grudnia ’70. W samo południe upamiętnienie tragicznych wydarzeń sprzed 54. lat kontynuowano przed bramą Stoczni Szczecińskiej, gdzie odczytano Apel Pamięci i złożono kwiaty przed pamiątkową tablicą. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli w Marszu Pamięci Ofiar Grudnia ’70 na Plac Solidarności. Pod pomnikiem Anioła Wolności odbyła się druga część uroczystości rocznicowych.
Marsz Pamięci Ofiar Grudnia ’70 w Szczecinie.
Fot: B.Taczek/Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki
- Walka o pamięć o Rewolcie Grudniowej na Wybrzeżu stała się zaczynem nowego rodzaju oporu wobec władzy komunistycznej. O pamięć i cześć dla Ofiar upominano się w kolejnych miesiącach i latach. Sprawa uczczenia Pomordowanych w grudniu 1970 roku była podnoszona przez opozycję demokratyczną jeszcze przez sierpniem 1980 roku. Pomniki Pomordowanym udało się wznieść jeszcze przed wprowadzeniem stanu wojennego. Od tego czasu stały się one nierozłącznym elementem krajobrazu Szczecina, Gdyni i Gdańska. Minęło już ponad pół wieku, ale my wciąż pamiętamy i składamy hołd Uczestnikom Szczecińskiego Grudnia 1970 roku. Przypominamy Ich odważną postawę i przelaną krew. Obiecujemy Im wieczną pamięć, szacunek i wdzięczność. Dzięki Nim Polska jest dzisiaj wolna! – mówi Szef UdSKiOR Lech Parell.
Szef UdSKiOR Lech Parell oddał hołd Ofiarom Grudnia '70 w Szczecinie.
Fot: B.Taczek/Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki
W uroczystościach udział wzięli m. in. Prezes Stowarzyszenia Społecznego Grudzień 1970/Styczeń 1971 Bożena Żwirblińska, Przewodniczący Zarządu Regionu Pomorza Zachodniego NSZZ Solidarność Mieczysław Jurek i Dyrektor Oddziału IPN w Szczecinie Krzysztof Męciński – organizatorzy uroczystości oraz wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski.
17 grudnia 1970 r. mieszkańcy Szczecina, głównie robotnicy, sprzeciwili się drastycznym podwyżkom cen wprowadzonym przez władze PRL tuż przed świętami. Protesty szybko przerodziły się w wyraz zbiorowego gniewu i niezadowolenia społecznego. W odpowiedzi na demonstracje rządzący brutalnie stłumili opór, sięgając po broń i przeprowadzając masowe aresztowania. Ofiary pamiętnych protestów były grzebane nocą, po kryjomu. W nierównej walce na ulicach Szczecina zginęło 16 osób a kilkaset zostało rannych.
Ofiary Grudnia "70 w Szczecinie:
Jadwiga Kowalczyk - 16 lat,
Stefan Stawicki - 16 lat,
Henryk Perkowski - 20 lat,
Stanisław Nadratowski - 20 lat,
Michał Skipor - 19 lat,
Daniel Kućma - 24 lata,
Wojciech Woźnicki - 21 lat,
Roman Kużak - 23 lata,
Zbigniew Semczyszyn - 23 lata
Waldemar Szumiński - 22 lata,
Julian Święcicki - 59 lat,
Eugeniusz Błażewicz - 22 lata,
Edward Prysak - 42 lata,
Stanisław Kamać - 18 lat,
Zygmunt Toczek - 23 lata,
Janusz Wrzodak - 27 lat.
Cześć Ich Pamięci!
Fot: B.Taczek/Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki