Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell spotkał się z przedstawicielami środowisk kombatanckich i podziemia antykomunistycznego regionu świętokrzyskiego. Ministrowi towarzyszyli pracownicy merytoryczni UdSKiOR, którzy odpowiadali na szereg pytań z zakresu opieki zdrowotnej, mianowań na wyższe stopnie wojskowe czy dostępnych w UdSKiOR form dofinansowania.

 

Obok Szefa UdSKiOR na pytania kombatantów (m.in. powstańców warszawskich sybiraków i członków Batalionów Chłopskich) i działaczy podziemia antykomunistycznego odpowiadali: Katarzyna Kwiatkowska, dyrektor Departamentu Współpracy ze Stowarzyszeniami i Ewidencji, płk Artur Frączek, dyrektor Departamentu Uroczystości, płk rez. Ryszard Najczuk, naczelnik Wydziału Odznaczeń i Mianowań oraz Agata Kaczmarczyk, naczelnik Wydziału do Spraw Dotacji. W trakcie spotkania poruszono m. in. kwestie opieki zdrowotnej, polityki historycznej, mianowania  kombatantów na wyższe stopnie wojskowe czy zasady przyznawania wojskowej asysty honorowej podczas pogrzebu.


– Celem spotkania jest poznanie potrzeb ludzi, którzy w przeszłości narażali życie i zapoznanie ich z programami, które Państwo Polskie stworzyło dla ludzi, którzy zasłużyli się dla kraju. To kombatanci oraz rodziny Polaków deportowanych na Sybir, żołnierzy, górników, a także działaczy antykomunistycznych represjonowanych aż do 1989 roku. Takich jest w Polsce około 135 tysięcy. Mogą oni korzystać z odpowiednich statusów, przywilejów i korzyści. To możliwość dostania się do lekarza specjalisty bez kolejki i bez skierowania, uprawnienia do ubiegania się o świadczenia pieniężne, możliwość wyjazdu do sanatorium czy dofinansowanie do aparatu słuchowego – podkreślił Szef UdSKiOR.

 

Z kolei minister do spraw Polityki Senioralnej, Marzena Okła-Drewnowicz pomysłodawczyni spotkania podreśliła, że kombatantom i członkom opozycji należy się szczególna uwaga, bo ziemia świętokrzyska była świadkiem wielkiej historii i tą historią należy się dzielić.

 

To pamięć buduje tożsamość, wskazuje nasze miejsce na ziemi i poczucie bezpieczeństwa. Chodzi o to, byśmy mieli swoją identyfikację w życiu, poczucie dumy i wartości. Z przyjemnością patrzę na zaangażowanie dzieci i młodzieży w uroczystości patriotyczne i to z jaką uwagą słuchają świadków historii. Niestety ludzi zasłużonych jest coraz mniej, dlatego tak ważne jest, żeby utrwalać na różnych nośnikach to co przeżyli, żeby móc to przekazać kolejnym pokoleniom – zauważyła.

 

 

Spotkanie zostało zorganizowane na terenie Targów Kielce z inicjatywy Szefa Urzędu i minister Polityki Senioralnej w Kancelarii Premiera Marzeny Okły-Drewnowicz przy wsparciu Wojewody Świętokrzyskiego Józefa Bryka.