24 lipca br. z okazji 105. rocznicy Powstania Policji Państwowej Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell wziął udział w Centralnych Obchodach Święta Policji na Placu Zamkowym w Warszawie.
Uroczystości rozpoczęły się hymnem Rzeczypospolitej Polskiej i wciągnięciem na maszt flagi państwowej. Następnie wręczono odznaczenia państwowe, resortowe oraz aktów mianowania na wyższe stopnie służbowe. Ogółem postanowieniami Prezydenta RP z okazji Święta Policji zostało odznaczonych: 346 osób - Medalem Złotym Za Długoletnią Służbę, 801 osób - Medalem Srebrnym Za Długoletnią Służbę oraz 326 osób Medalem Brązowym Za Długoletnią Służbę. Decyzjami Ministra Spraw wewnętrznych i Administracji odznaczono 55 osób Złotym Medalem Za Zasługi dla Policji, 81 osób Srebrnym Medalem Za Zasługi dla Policji i 278 osób Brązowym Medalem Za Zasługi dla Policji. Medal imienia podkomisarza Andrzeja Struja przyznano 69 osobom. Ponadto uhonorowano wyróżniających się funkcjonariuszy Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Odznakami Zasłużony Policjant.
Na uroczystość przed Zamkiem Królewskim w Warszawie przybyły najwyższe władze państwowe z Marszałkiem Sejmu RP Szymonem Hołownią, Prezesem Rady Ministrów Donaldem Tuskiem oraz Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomaszem Siemoniakiem. Obecni byli zaproszeni goście, politycy, przedstawiciele środowisk naukowych, stowarzyszeń i fundacji działających w środowisku policyjnym oraz duchowieństwo. Na trybunie honorowej było także całe kierownictwo Policji na czele z Komendantem Głównym Policji insp. Markiem Boroniem. Nie zabrakło reprezentantów policji zagranicznych, polskich oficerów łącznikowych służących poza granicami kraju oraz zagranicznych pełniących służbę w Polsce.
W trakcie uroczystości Komendant Główny Policji insp. Marek Boroń przyjął ślubowanie od kandydatów z garnizonu stołecznego i mazowieckiego na Policjantów. Szczególne wyróżnienia po laudacjach przekazano laureatom konkursu pt.: "Policjant, który mi pomógł".Uroczystość w pełnej asyście policyjnej zakończono przemówieniami okolicznościowymi oraz defiladą poddodziałów.
---
24 lipca 1919 r. powołano Policję Państwową, jednolitą służbę na terenie młodego państwa polskiego, które po 123 latach niewoli odzyskało niepodległość.