6 lutego br. w auli Krajowej Szkoły Administracji Publicznej odbyło się spotkanie poświęcone ks. Janowi Salamusze - wybitnemu filozofowi i kapelanowi IV Obwodu Ochota AK podczas Powstania Warszawskiego, w którym uczestniczył szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Rozpoczynając spotkanie minister Jan Józef Kasprzyk przedstawił sylwetkę księdza Jana Salamuchy, jako kapelana wojskowego w 1920, 1939 i 1944 r. i podkreślił, że nie było nic wyjątkowego w tym, że ksiądz stawał się żołnierzem. Nasze doświadczenie historyczne jest takie, że właściwie od końca XVIII wieku bardzo wielu kapłanów było nie tylko kapelanami, ale także bardzo dzielnymi żołnierzami. Nie tak dawno wszedł na ekranie film o księdzu Stanisławie Brzózce, który był generałem nominacji Rządu Narodowego w Powstaniu Styczniowym. Dowodził powstaniem na Podlasiu i jego śmierć właściwie oznacza koniec Powstania Styczniowego.Księża wypełniali nie tylko posługę kapelańską, ale wprost żołnierską .
W spotkaniu z udziałem przedstawicieli świata kultury i środowisk patriotycznych uczestniczyli takze mieszkańcy i przedstawiciele władz dzielnicy Ochota, a także młodzieź z ochockich szkół.
Ksiądz Jan Salamucha urodzony 10 czerwca 1903 w Warszawie, został zamordowany 11 sierpnia 1944 r. na Reducie Wawelskiej.
W 1920 roku ukończył gimnazjum w Warszawie, jako sanitariusz brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Wstąpił do seminarium duchownego i w roku 1925 otrzymał święcenia kapłańskie. Kontynuował naukę na wydziale teologicznym Uniwersytetu Warszawskiego, studiował również logikę matematyczną. Doktorat na podstawie pracy Zdania modalne u Arystotelesa uzyskał w roku 1927, po czym wyjechał do Rzymu kontynuować studia. 17 listopada 1937 roku otrzymał habilitację na Uniwersytecie Jagiellońskim. 6 grudnia 1938 został profesorem nadzwyczajnym teologii chrześcijańskiej na Wydziale Teologicznym UJ, obejmując tam katedrę filozofii chrześcijańskiej. Przed wyborami do Rady Miasta Krakowa z 1938 został członkiem komitetu Polskiego Bloku Katolickiego.
6 listopada 1939 został wraz z innymi profesorami Uniwersytetu aresztowany w ramach Sonderaktion Krakau i wywieziony do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, a stamtąd w grudniu 1940 do Dachau. Wyszedł na wolność 4 stycznia 1941 i przedostał się do Warszawy. Działał w konspiracji pełniąc obowiązki kapelana NSZ i starając się doprowadzić do porozumienia między NSZ a Armią Krajową. W czasie Powstania Warszawskiego oficjalnie pełnił funkcję kapelana oddziałów Obwodu Ochota. Zginął 11 sierpnia 1944 r. na Ochocie rozstrzelany przez żołnierzy z oddziałów RONA.
Odznaczony Krzyżem Walecznych. Został pochowany w mogile zbiorowej księży emerytów Warszawskiej Kapituły Metropolitalnej na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.