Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Prochy trzech Prezydentów RP na Uchodźstwie Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego oraz Stanisława Ostrowskiego zostały sprowadzone do Polski.

 

Newark, a właściwie Newark-on-Trent to niespełna trzydziestotysięczne miasto położone w hrabstwie Nottinghamshire znajdujące się osiemdziesiąt mil na północny wschód od Birmingham. To na pierwszy rzut oka niepozorne miasteczko było głównym obozem rojalistów w czasie angielskiej wojny domowej, w epoce wiktoriańskiej rozwinął się tu głównie przemysł metalurgiczny, cukierniczy i browarnictwo, jednak dla Polaków ma ono istotną wartość z zupełnie innego powodu. Znajduje się tu bowiem największy cmentarz polskich lotników, na którym poza naszymi asami przestworzy pochowani byli także przedstawiciele najwyższych władz państwowych m.in. gen. Władysław Sikorski (w 1993 roku przeniesiono jego ciało na Wawel), a także Prezydenci RP na Uchodźstwie. W minioną niedzielę – 6 listopada br. prochy trzech z nich – Władysław Raczkiewicza, August Zaleski oraz Stanisław Ostrowski zostały uroczyście pożegnane i przetransportowane do Polski.

 

Kiedy pierwszy raz skierujemy nasze kroki na „polski cmentarz” w Newark to bez trudu dostrzeżemy rozpościerający się ponad płytami nagrobnymi Krzyż. Znajduje się on w centralnym miejscu nekropolii. Na jego froncie umieszczonych jest dwanaście lotniczych orłów ze skrzydłami husarskimi. Już z daleka dobrze widoczny jest napis wyryty na cokole „Za wolność” stanowiący kwintesencję życia i śmierci pochowanych tu naszych rodaków. Kiedy podejdziemy nieco bliżej dostrzeżemy także tablicę z cytatem słów z listu św. Pawła do Tymoteusza "Toczyłem dobry bój, zawodu dokonałem, wiarym dochował". Tuż obok znajduje się maszt, na którym podczas uroczystości powiewa biało-czerwona flaga. I to właśnie w tym miejscu rozpoczęła się uroczystość pożegnania trzech polskich mężów stanu. Polska delegacja w skład której wchodzili m.in. minister Jan Józef Kasprzyk, marszałek senior Antoni Macierewicz, minister Jan Dziedziczak i minister Andrzej Dera. Po ceremonii złożenia wieńców delegacja udała się do Kościoła pw. św. Marii Magdaleny, gdzie sprawowana była Msza święta, której przewodniczył bp polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.

 

Po wyprowadzeniu trumien z kościoła uczestnicy uroczystości udali się do miejskiego ratusza, gdzie miały miejsce wystąpienia, ceremonia wręczenie odznaczenia „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”, a także występ muzyczny Daniela Ostrowskiego.

 

Prochy prezydentów Władysław Raczkiewicza, August Zaleski oraz Stanisław Ostrowski spoczną w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 12 listopada br.

 

--

Rząd RP na Uchodźstwie sprawował swoje funkcje od ewakuacji władz w 1939 r. aż do 1990 roku. Był prawowitym przedstawicielstwem Państwa Polskiego. Pierwotnie Rząd został odtworzony w Paryżu, a następnie od 1940 r. miał siedzibę w Londynie. W tym czasie urząd prezydenta sprawowali: Władysław Raczkiewicz (1939-1947), August Zaleski (1947-1972), Stanisław Ostrowski (1972-1979), Edward Raczyński (1979-1986), Kazimierz Sabbat (1986-1989) i Ryszard Kaczorowski (1989-1990).

 

Foto: Bartłomiej Kosiński, KPRM