Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Zwieńczeniem trzydniowych obchodów upamiętniających bohaterów Operacji Market Garden była wyjątkowa uroczystość na Cmentarzu Wojennym w Oosterbeek znajdującym się pod opieką Komisji Grobów Wojennych Wspólnoty Narodów, na którym spoczywa 1764 alianckich żołnierzy, w tym 73 spadochroniarzy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

 

Niedzielne wydarzenie, jak każda uroczystość upamiętniająca bohaterów największej operacji powietrznodesantowej drugiej wojny światowej, zgromadziło kilkuset jeśli nie tysiące gości. Tłumnie przybyli okoliczni mieszkańcy – w tym setki holenderskich dzieci, które złożyły kwiaty na grobach alianckich spadochroniarzy – i przedstawiciele władz państwowych i samorządowych Królestwa Niderlandów. Polskę reprezentował m.in. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, chargés d’affaires ad interim Ambasady RP w Hadze Piotr Samerek, przedstawiciele Sił Zbrojnych RP, w tym dziedziczący tradycje 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej żołnierze 6. Brygady Powietrznodesantowej na czele z jej dowódcą pułkownikiem Michałem Strzeleckim. Wielką Brytanię reprezentował m.in. dowódca Parachute Regiment generał major Andrew Harrison DSO MBE. W niedzielnej uroczystości wzięło udział również pięciu weteranów, z których dwóch walczyło w rejonie Arnhem w 1944 roku.

 

Upamiętnienie poległych żołnierzy polskich, brytyjskich i kanadyjskich rozpoczęła modlitwa wielowyznaniowa, którą prowadzili pastorzy Nigel Kinsella i Monique van Zoest, rabin Menachem Sebbag i diakon kościoła polskiego w Holandii Stanisław Kruszyński. Następnie przed znajdującym się na Cmentarzu kilkumetrowym Cross of Sacrafice delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. Jedną z osób składających wieniec był 98-letni weteran brytyjskiej 1. Dywizji Powietrznodesantowej Geoff Roberts.