Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

18 maja br. o godz. 8:30 w Cassino odbyła się uroczystość złożenia kwiatów przed popiersiem gen. Władysława Andersa. Hołd swojemu dowódcy oddali ostatni żyjący żołnierze 2. Korpusu Polskiego. Pomnik postawiono osiem lat temu. Podczas uroczystości jego odsłonięcia 17 maja 2014 roku obecni byli licznie zebrani Weterani. W tym roku zostało ich tylko kilku. W tej grupie znaleźli się m.in. ppłk Otton Hulacki, kpt. Władysław Dąbrowski, Leon Piesowocki, Marian Bajda.

 

Podczas uroczystości głos zabrał organizator obchodów 78. rocznicy bitwy o Monte Cassino szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk:

 

– On nie tylko przelał wiarę w zwycięstwo, ale on armię niewolników, armię łagierników, znajdujących się w rosyjskiej i sowieckiej niewoli, przekształcił w armię zwycięzców. Tego nikomu w historii nie udało się ani wcześniej, ani do tej pory później uczynić. Był kawalerzystą. A kawalerzyści wyznawali zasadę, że w życiu, tak, jak przy konnym skoku należy serce przerzucić za przeszkodę. Tą myślą potrafił zarażać i przekonywać swoich podkomendnych. To jest też jego testament dla nas współczesny. W każdej sytuacji politycznej, społecznej, życiowej trzeba serce przenosić za przeszkodę, jak przy konnym skoku.

 

Podczas uroczystości młodzi harcerze wręczyli zasłużonym działaczom Medale Pamięci o Niepodległej oraz Medale "Za kultywowanie pamięci o żołnierzach 2 Korpusu Polskiego". Wyjątkowe odznaczenia odebrali m. in. nasi Weterani Walk o Niepodległość, minister Jan Józef Kasprzyk oraz ambasador Anna Maria Anders.

 

Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów przy popiersiu.

 

Udział w niej wzięli przedstawiciele władz państwowych wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, wicepremier i minister Kultury i Dziedzictw Narodowego Piotr Gliński, europoseł Joachim Brudziński, Ambasador RP w Rzymie Anna Maria Anders, burmistrz Cassino Gioacchino Ferdinandi, kombatanci i działacze opozycji antykomunistycznej, harcerze i przedstawiciele środowisk patriotycznych.

 

--

Wykonane z brązu popiersie gen. Władysława Andersa autorstwa zmarłego w 2020 roku rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego jest zmodyfikowaną kopią pomnika dowódcy 2. Korpusu Polskiego znajdującego się w Doylestown, PA na cmentarzu w tzw. „Amerykańskiej Częstochowie”.

 

Popiersie zostało ufundowane przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.