Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

16 maja br. rozpoczęła się pielgrzymka do Republiki Włoskiej Weteranów Walk o Niepodległość w 78. rocznicę bitwy o Monte Cassino. Kombatanci rozpoczęli ją od modlitwy przy grobie największego z Polaków św. Jana Pawła II oraz od złożenia kwiatów przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

W poniedziałek polska delegacja przyleciała do Rzymu, gdzie, jak zawsze rozpoczęły się uroczystości. W gronie kombatantów znaleźli się m.in. ppłk Otton Hulacki, kpt. Władysław Dąbrowski, Leon Piesowocki. Swoje pierwsze kroki skierowali do Watykanu.

 

– Ojciec święty Jan Paweł II wielokrotnie odwiedzał Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino. Uczynił to już w pierwszym roku swojego pontyfikatu, kilka miesięcy po wyborze na Stolicę Piotrową i w tym miejscu wielokrotnie wołał, że groby polskich żołnierzy świadczą o tym, że nie ma Europy sprawiedliwej bez Polski niepodległej na jej mapie – powiedział przewodniczący delegacji Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Modlitwę pry grobie papieskim znajdującym się w Bazylice św. Piotra w Watykanie poprowadził biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz. Zgromadzeni modlili się za poległych i zmarłych polskich żołnierzy oraz za bohaterskich wyzwolicieli Italii będących członkami delegacji.

 

Wieczorem o uczestnicy obchodów udali się do Parioli – centralno-północnej dzielnicy Rzymu, gdzie znajduje się popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego. Przy pomniku złożono wieniec biało-czerwonych kwiatów. Delegacji przewodniczyli Szef UdSKiOR, bp Wiesław Lechowicz oraz Dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej dr Jan Tarczyński.