Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5

20 stycznia br. na warszawskich Powązkach Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell wziął udział w uroczystości z okazji 20 rocznicy śmierci Jana Nowaka Jeziorańskiego.

 

Uroczystość rozpoczęła się odegraniem Hymnu RP oraz Hejnału warszawskiego po czym wygłoszono przemówienia okolicznościowe.

 

Głos zabrał m.in. minister Jacek Taylor, doradca Szefa UdSKiOR, którego dziadek Edward był mentorem dla studiującego ekonomię na Uniwersytecie w Poznaniu młodego Jana Nowaka Jeziorańskiego (wówczas Zdzisława Jeziorańskiego.) Jacek Taylor podkreślił, że to idea niepodległości była kluczowa dla Jana Nowaka Jeziorańskiego.  Przytoczył też jego życiorys.

 

Przemówienie wygłosiła również Zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy Pani Aldona Machnowska – Góra podkreślając w nim wagę demokracji.

 

Po przemówieniach na grobie Jana Nowaka Jeziorańskiego delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze.

 

 

Jan Nowak Jeziorański (właściwie Zdzisław Jeziorański) był jednym z najsłynniejszych działaczy niepodległościowych i cichociemnym, który brał udział w wojnie obronnej w 1939 r. oraz w Powstaniu Warszawskim. Pełnił funkcję kuriera Komendanta Głównego Armii Krajowej, będąc również łącznikiem między polskim rządem na uchodźstwie a krajowymi strukturami AK. W ramach tych obowiązków odbył pięć misji kurierskich na trasie Warszawa-Londyn. Po zakończeniu wojny rozpoczął karierę dziennikarską, pisarską i publicystyczną, kierując Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa. Po przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych stał się rzecznikiem polskich spraw na świecie, pełniąc funkcję dyrektora Kongresu Polonii Amerykańskiej. Działał także jako konsultant Narodowej Rady Bezpieczeństwa USA, a jego wpływy w amerykańskich elitach pomogły w przyjęciu Polski do NATO. Po raz pierwszy po wojnie odwiedził Polskę w sierpniu 1989 r., na zaproszenie Lecha Wałęsy. Regularnie przyjeżdżał do kraju, aż do przeprowadzki na stałe w 2002 r. Był również zaangażowany w politykę, zarówno w kraju, jak i za granicą. Zmarł 20 stycznia 2005 r. w Warszawie i został pochowany na Powązkach, w grobie rodzinnym Jeziorańskich.