Szanowni Państwo,
w związku z często zgłaszanymi pytaniami i wątpliwościami Podopiecznych Urzędu, którzy ze względu na pogarszający się stan zdrowia często korzystają z pomocy medycznej, a przysługujące Im prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością nie zawsze jest respektowane uprzejmie przypominamy, że poniższe grupy korzystające ze świadczeń medycznych:
- Inwalidzi wojenni i wojskowi;
- Kombatanci;
- cywilne niewidome Ofiary działań wojennych;
- żołnierze górnicy
- działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych;
- osoby deportowane do pracy przymusowej oraz osadzone w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
posiadają prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością zgłaszając się do lekarza (szpitala) po raz pierwszy (art. 19a ust. 2 pkt 1 lit. B ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze źródeł publicznych). W takiej sytuacji zawsze należy okazać legitymację potwierdzającą uprawnienia.
Świadczeniodawca udziela świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością w dniu zgłoszenia (art. 47c ust. 3 ww. ustawy). W przypadku gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia (art. 47c ust. 4 ustawy).
W przypadku dalszego leczenia (w szpitalach, świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oraz stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych inne niż szpitalne) Pacjenci – Podopieczni Urzędu, traktowani są jako osoby kontynuujące leczenie, a świadczenia udzielane są według kolejności zgłoszenia po umieszczeniu pacjenta na liście oczekujących (art. 20 ust. 1 i 2 ww. ustawy).
Jedynie wskazania medyczne, uwzględnione w przyjętym planie leczenia mają wpływ na wyznaczenie terminu kolejnej wizyty. Pacjent kontynuujący leczenie nie podlega wpisowi na listę oczekujących, co oznacza że liczba osób oczekujących do lekarza specjalisty nie ma wpływu na wyznaczony termin wizyty.
Tak więc osobie posiadającej szczególne uprawnienia, która zgłasza się o udzielenie świadczeń w szpitalu lub świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej, udziela się tych świadczeń - co do zasady - w dniu zgłoszenia. Jeżeli nie jest to możliwe, świadczeniodawca powinien ustalić inny termin udzielenia świadczenia - poza kolejnością wynikającą z listy oczekujących. Pamiętajmy, że w przypadku ambulatoryjnej opieki specjalistycznej termin ten nie może być dłuższy niż 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia. Termin 7 dni nie dotyczy świadczeń szpitalnych.