Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5
26 września br. Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zorganizował upamiętnienie 103. rocznicy Bitwy Niemeńskiej – jednej z najważniejszych bitew wojny polsko-bolszewickiej.

 

Uroczystość rozpoczęła się od odegrania Hymnu RP. Następnie minister Kasprzyk wygłosił okolicznościowe przemówienie oraz odznaczył medalami "Pro Bono Poloniae" "Pro Patria"osoby posiadające szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o Niepodległość RP – m. in. żołnierzy Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.
Dziś także odznaczeniami od ministra Kasprzyka uhonorowani zostali ks. dr Robert Ogrodnik - kapelan środowisk kombatanckich oraz Cezary Jurkiewicz - Radny m. st.Warszawa.
 
Podczas upamiętnienia szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk skierował do zgromadzonych gości okolicznościowe przemówienie.
Bitwa Niemeńska niesłusznie pozostaje w cieniu tego zwycięstwa, które dokonało się w 1920 roku w Bitwie Warszawskiej, bo była pieczęcią położoną na losach wojny polskobolszewickiej. Dzięki polskiemu żołnierzowi w Operacji Niemeńskiej zatrzymany został na 20 lat pochód bolszewickiej Rosji na zachód Europy powiedział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Kilka dni temu, z obecnymi na tych uroczystościach miałem zaszczyt przebywać na Wileńszczyźnie, gdzie pamięć o roku 1920 jest bardzo silna i należy tę pamięć przywracać do krioobiegu naszej narodowej pamięci – tu nad Wisłą. Po tej bitwie Lenin na Kremlu powiedział z żalem, goryczą i wściekłością: tam (czyli w Europie) było wszystko do wzięcia, ale Piłsudski i jego polacy zatrzymali rewolucję światową i tego im nie wolno nigdy wybaczyć. Te słowa były wyrokiem śmierci na Polskę, który został dopełniony w sojuszu z Hitlerem przez Rosje w roku 1939. – mówił szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk
 
Pan minister Jan Kasprzyk odczytal list od wiceprezesa Rady Ministrów Pana Jarosława Kaczyńskiego. Bitwa Niemeńska trwała przez kilkanaście dni, był to łańcuch bojów prowadzonych z konsekwentną myślą przewodnią Naczelnego Wodza, który łączył warunki operacyjne z postulatami politycznymi: bije wroga, wykreśla granice Ojczyzny i zmusza nieprzyjaciela do podpisania zawieszenia broni jako wstępu do zawarcia pokoju - pisał gen. Tadeusz Kutrzeba. Marszałek Piłsudski przewidując, że Rosjanie nie dadzą za wygraną postanowił przeprowadzić akcję wyprzedzającą. Nie przewaga liczebna, ale hart i sprawność polska zwyciężają po 5-cio dniowych ciężkich walkach. Historycy różnie określają chronologiczne ramy Bitwy nad Niemnem, ale są zgodni, że rozwijała ona sowieckie nadzieję na odniesienie zwycięstwa z Polską.
 
Zwieńczeniem dzisiejszej uroczystości było złożenie wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.