Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5

Mszą Świętą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego zainaugurowano współorganizowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i Zarząd Główny Związku Sybiraków obchody 95. rocznicy założycielskiego zjazdu Związku.

 

Po liturgii odprawionej w intencji Sybiraków i członków Związku zgromadzeni uczestnicy udali się pod pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie znajdujący się na warszawskim Muranowie. Podczas wydarzenia szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk odznaczył medalami „Pro Patria” osoby szczególnie zasłużone w kultywowaniu pamięci o walce o Niepodległość Ojczyzny. Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków, Pan Kordian Borejko uhonorował natomiast Złotymi Odznakami oraz medalami pamiątkowymi przyjaciół oraz bliskich współpracowników Związku.

 

W trakcie czwartkowych uroczystości głos zabrał m. in. szef UdSKiOR, Pan Jan Józef Kasprzyk.

 

Dziś, w 95. rocznicę, oddajemy hołd tym ostatnim żyjącym Sybirakom, którzy cały czas niosą w sobie i przekazują nam historię o tych dramatycznych czasach, ale jednocześnie mówią nam: przejmijcie od nas sztandar Niepodległości, bo Niepodległość jest najważniejsza, my nigdy nie utraciliśmy wiary w niepodległą Polskę i Wy też nie traćcie.

 

Szef UdSKiOR przypomniał również postać Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz fakt, że również i On należał do Związku Sybiraków.

 

Po agresji sowieckiej z września 1939 r. poszliście znów tym szlakiem, który wytyczyli konfederaci barscy, uczestnicy zrywów XIX wiecznych i walczący o wolność w początkach XX w. Też chciano Was złamać. Też chciano stłamsić Wasze marzenie o wolności, ale Wy wychowani w II RP pamiętaliście o słowach Józefa Piłsudskiego, który otrzymał legitymację z nr 1 Związku Sybiraków 95 lat temu - być zwyciężonym i nie ulec, to zwycięstwo.

 

Obecny na uroczystości marszałek senior Sejmu RP Antoni Macierewicz odczytał list, który do uczestników rocznicowych obchodów skierowała marszałek sejmu RP Elżbieta Witek.

 

Związek Sybiraków w powszechnej świadomości Polaków jest organizacją – symbolem, przywołującym pamięć o pokoleniach powstańców, żołnierzy i całych rodzin zesłanych na nieludzką ziemię. Doświadczenie okrutnych warunków życia, głodu, chorób, katorżniczej pracy i poniżenia, a także niewymowna tęsknota za ojczystym domem są wspólne dla konfederatów barskich i uczestników insurekcji kościuszkowskiej, dla żołnierzy Powstania Listopadowego i Powstania Styczniowego, członków tajnych organizacji niepodległościowych, mieszkańców Kresów Wschodnich i żołnierzy Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i Narodowych Sił Zbrojnych, uczestników Akcji „Burza” oraz działaczy Polskiego Państwa Podziemnego" – wskazała w swoim liście adresowanym do zgromadzonych gości marszałek Witek.

 

 

Zwieńczeniem wydarzenia było złożenie kwiatów przez zgromadzone delegacje pod Pomnikiem Polaków, którzy doświadczyli tułaczki z powodu zesłań i deportacji.