Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5
13 grudnia br. szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk uczestniczył w upamiętnieniu ofiar stanu wojennego w Gdańsku przed południem biorąc udział w odsłonięciu tablicy na murze Aresztu Śledczego przy ul. Kurkowej przypominającej o więzionych w stanie wojennym kobietach. 
 
 
Uroczystości przed Aresztem Śledczym w którym w stanie wojennym i po jego zakończeniu więziono z powodów politycznych około 50 kobiet w wieku od 17 do ponad 50 lat zainaugurował dyrektor Gdańskiej Delegatury IPN Paweł Warot. W wystąpieniu przypomniał o warunkach w jakich przetrzymywane były kobiety w czasie prowadzonego przez prokuraturę wielomiesięcznego śledztwa. W celi o wielkości 2 na 3,5 metra przebywały cztery osoby, a więźniarki od wczesnych godzin porannych do wieczora miały zakaz leżenia na pryczy.
W uroczystościach wzięło udział kilka więźniarek, w tym skazana na 10 lat pozbawienia wolności Ewa Kubasiewicz i najmłodsza, wówczas 17 letnia Anna Kołakowska.
 

Odsłaniana tablica jest poświęcona walecznym niewiastom, walecznym kobietom, które umiłowały wolność i niepodległość ponad wszystko. Za tę miłość do wolnej Polski płaciły ogromną cenę. Cenę utraty wolności, pohańbienia, odzierania z godności, cenę zdrowia. Oddajemy Wam hołd szczególnie za to, że komunistom nie udało się Was złamać, że nie udało się stłamsić tego ducha i żaru wolności, który tlił się w Waszych sercach - mówił minister Jan Józef Kasprzyk.

 

Szef UdSKiOR przypomniał również, że wiezienie na Kurkowej było miejscem w którym przez krótki czas przebywał więziony przez Niemców Józef Piłsudski, który w drodze do Magdeburga, po aresztowaniu w Warszawie 22 lipca 1917 r. tu właśnie się znalazł.

 

Józef Piłsudski powiedział kiedyś "Być zwyciężonym i nie ulec, to zwycięstwo". I te słowa najpiękniej wypełniłyście Wy. 41 lat temu wydawało się, że byłyście zwyciężone, ale nie uległyście i dzięki temu przyszło zwycięstwo, przyszła wolna Polska, niepodległa - Wasze dzieło. Dzieło Waszego heroizmu, odwagi i poświęcenia. Chwała Bohaterkom! Chwała niezłomnym kobietom Wolności! – podsumował minister.

Podczas uroczystości wspomniano także o tym, że na Kurkowej więziona była Danuta Siedzikówna "Inka".


Po modlitwie, poświęceniu i uroczystym odsłonięciu tablicy zgromadzeni złozyli kwiaty i zapalili znicze oddając także hołd zmarłym więźniarkom.