Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5

5 sierpnia br. w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej im. Janusza Kurtyki w Warszawie odbyła się premiera albumu: „Zapomniana historia Powstańczej Warszawy w aktach osobowych Archiwum Poczty Polskiej”. To kolejna część wyjątkowego wydawnictwa o pracownikach Poczty Polskiej, którzy przeżyli Powstanie Warszawskie. W wydarzeniu uczestniczył szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk.

 

Album „Zapomniana historia Powstańczej Warszawy w aktach osobowych Archiwum Poczty Polskiej” stanowi drugą odsłonę zapoczątkowanej w ubiegłym roku serii o pocztowcach w Powstaniu Warszawskim. W najnowszej edycji zaprezentowane zostały losy 22 pocztowców-powstańców, którzy przyłączyli się do heroicznej walki o wolną stolicę. Historie ich życia odtworzono na podstawie unikalnych materiałów zgromadzonych jako akta osobowe i przechowywanych w magazynach Archiwum Zakładowego Poczty Polskiej. Rzeczone archiwalia Poczta Polska opracowała we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, Wojskowym Biurem Historycznym, Muzeum II Wojny Światowej oraz Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

Podczas uroczystej prezentacji albumu „Zapomniana historia Powstańczej Warszawy w aktach osobowych Archiwum Poczty Polskiej” jego pierwszy, pamiątkowy egzemplarz został podpisany przez prezesa Poczty Polskiej Tomasza Zdzikota, szefa UdSKiOR Jana Józefa Kasprzyka oraz zastępcę prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. hab. Karola Polejowskiego.

 

Poczta Polska to blisko pięć wieków historii (…) Pocztowcy uczestniczyli we wszystkich najważniejszych wydarzeniach, bitwach i wojnach, jakie w tym czasie toczył nasz kraj, dlatego za element naszej misji traktujemy przypominanie o historii naszej instytucji – mówił prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot.

 

O zasługach pocztowców, ich poświęceniu i odwadze wspominał również minister Jan Józef Kasprzyk: – Ta kartka pocztowa, niesiona przez łączników, zazwyczaj młodych ludzi przez ulice walczącej Warszawy była często – nie tylko dla walczących, ale przede wszystkim dla ludności cywilnej jedyną możliwością pozyskania informacji i wiedzy, co się dzieje z bliskimi (…) Posłańcy Poczty Polskiej w czasie II wojny światowej i w czasie Powstania Warszawskiego byli często tymi, którzy nieśli dobrą nowinę, (…) nadzieję, że bliscy, że rodziny są przy życiu, a w tej przeoranej barykadami i walkami Warszawie istnieje jeszcze nadzieja i wiara w zwycięstwo – podkreślił szef UdSKiOR.

 

Podczas premiery najnowszego wydawnictwa Poczty Polskiej upamiętniającego pocztowców walczących w insurekcji warszawskiej roku 1944 wybrzmiały najpiękniejsze melodie powstańcze, jak: „Warszawskie dzieci”, „Sanitariuszka Małgorzatka”, „Marsz Mokotowa”, „Pałacyk Michla”, „Chłopcy silni jak stal” i „Mała dziewczynka z AK”. Utwory wykonało trio wokalno-instrumentalne, w składzie: Aurelia Luśnia (wokal), Izabela Buchowska (wiolonczela), Hadrian Tabęcki (fortepian).