Kalendarz wydarzeń

Wydarzenia dla  tygodnia :
20. Lipiec 2020 - 26. Lipiec 2020
Poniedziałek
20. Lipiec
  • Kartka z kalendarza

    1797 – w Reggio koło Bolonii po raz pierwszy została odśpiewana Pieśń Legionów Polskich we Włoszech (zwana też Mazurkiem Dąbrowskiego). Autorem słów był Józef Wybicki, poeta, dramaturg, uczestnik Konfederacji Barskiej i Powstania Kościuszkowskiego oraz współorganizator Legionów Polskich we Włoszech dowodzonych przez gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. Muzyka została zaczerpnięta z motywów ludowych. Tekst pieśni ogłoszono po raz pierwszy drukiem w lutym 1799 r. w gazecie „Dekada Legionów”. Pieśń stała się niezwykle popularna wśród środowisk niepodległościowych i powstańczych w XIX i na początku XX wieku, a 26 lutego 1927 r. została oficjalnie uznana za Hymn Rzeczypospolitej Polskiej. 

Wtorek
21. Lipiec
  • Kartka z kalendarza

    1920 – niemieccy robotnicy portowi w Gdańsku odmówili rozładowania statków brytyjskich, wiozących amunicję dla walczących z bolszewikami oddziałów polskich. Niemcy ogłosili zakaz przewozu przez swoje terytorium broni, amunicji i sprzętu wojskowego dla walczącej Polski. W tym samym czasie odbyły się strajki czeskich kolejarzy, które sparaliżowały dostawy broni i sprzętu dla Polski przekazane przez Francję i Węgry.

    1938 – Sejm RP uchwalił przekształcenie Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego w Akademię Wychowania Fizycznego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Środa
22. Lipiec
  • Kartka z kalendarza

    1807 – Cesarz Napoleon I nadał Konstytucję Księstwu Warszawskiemu.

    1917 – niemieckie władze okupacyjne aresztowały w Warszawie Józefa Piłsudskiego i Kazimierza Sosnkowskiego. Aresztowanych przewieziono do Gdańska, a następnie osadzono w twierdzy magdeburskiej, gdzie przebywali do listopada 1918 r. Równolegle Niemcy rozpoczęli aresztowania legionistów, którzy odmówili złożenia przysięgi (zob. 9 lipca 1917 r.), internując ich w obozach odosobnienia (oficerów w Beniaminowie, podoficerów i szeregowców w  Szczypiornie) lub wcielając przymusowo do armii austriackiej i wysyłając na front włoski. W odezwie skierowanej do społeczeństwa żołnierze 5. Pułku Piechoty Legionów legioniści napisali: Za stałą wierność idei – jedziemy do obozu jeńców. Jedziemy dumni ze spełnionego obowiązku i jesteśmy pewni, że tak nas zrozumiecie. Wiemy, że poza bandą pruskich pachołków i sprzedawczyków, stoi jeden wielki Naród – Naród który łącznie z nami, wkrótce znów podejmie walkę z bronią w ręku o wolność i niepodległość Ojczyzny. Wiemy, że postępowanie nasze jest wynikiem woli całego Narodu i że tej woli jak dotychczas, tak w przyszłości, zawsze się podporządkujemy i dlatego też jedziemy weseli i ufni w potęgę czystej sprawy. Polska Organizacja Wojskowa wypowiedziała posłuszeństwo Tymczasowej Radzie Stanu i przeszła do całkowitej konspiracji. 

    1944 – w zajętym przez Armię Czerwoną Chełmie ogłoszono powstanie Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (PKWN), samozwańczego rządu powołanego przez komunistów dzień wcześniej w Moskwie pod kuratelą Józefa Stalina. Data była w PRL hucznie obchodzona jako święto państwowe i uznawana za początek rządów komunistycznych w Polsce.

    1983 – władze komunistyczne zniosły trwający 586 dni stan wojenny. 

Czwartek
23. Lipiec
  • Kartka z kalendarza

    1920 – z polecenia bolszewików polscy komuniści w Moskwie na czele z Julianem Marchlewskim, Feliksem Dzierżyńskim i Feliksem Kohnem zawiązali Tymczasowy Komitet Rewolucyjny Polski, który w przypadku zwycięstwa Armii Czerwonej miał przejąć władze w Polsce. Od 30 lipca Komitet działał w Białymstoku. 

Piątek
24. Lipiec
  • Kartka z kalendarza

    1914 – we Lwowie grupa stronnictw politycznych o charakterze prawicowym powołała do życia Centralny Komitet Narodowy. W jego skład weszli przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego „Piast”, Narodowego Związku Chrześcijańsko-Ludowego, Stronnictwo Autonomistów, Lwowskie Stronnictwo Mieszczańskie, Towarzystwo Uczestników Powstania 1863 roku, Stronnictwo Katolicko-Narodowe, a także przedstawiciele Drużyn Bartoszowych i Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. CKN wszedł 16 sierpnia 1914 r. w skład Naczelnego Komitetu Narodowego.

    1917 – rozpoczęło się formowanie I Korpusu Polskiego w Mińsku Litewskim. Z rozkazu naczelnego dowódcy armii rosyjskiej gen. Ławra Korniłowa dowódcą korpusu mianowano gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego.

    1919 – Sejm RP uchwalił ustawę powołującą do życia Policję Państwową.

    1920 – Józef Piłsudski powołał Rząd Obrony Narodowej pod przewodnictwem Wincentego Witosa. 

Sobota
25. Lipiec
  • Kartka z kalendarza

    1932 – w Moskwie podpisany został polsko-sowiecki pakt o nieagresji, na mocy którego obie strony zobowiązały się rozstrzygać kwestie sporne wyłącznie na drodze pokojowej. Pakt został zawarty na trzy lata, a w 1934 r. przedłużony do 31 grudnia 1945 r. Pakt został jednostronnie zerwany przez Związek Sowiecki w wyniku agresji na Polskę 17 września 1939 r .

Niedziela
26. Lipiec
  • Kartka z kalendarza

    1945 – oddział Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” dowodzony przez mjr. Mariana Bernaciaka ps. „Orlik” dokonał brawurowej akcji uwolnienia z transportu kolejowego pod Bąkowcem na Lubelszczyźnie ponad 120 więźniów, wśród nich żołnierzy podziemia niepodległościowego. 




nr 2 (398) 2024 luty

 

202402