Kalendarz wydarzeń

Wydarzenia dla  tygodnia :
28. Październik 2019 - 03. Listopad 2019
Poniedziałek
28. Październik
 • Kartka z kalendarza

  1915 – I i III Brygada Legionów zakończyły trwające od 19 października 1915 r. i okupione ciężkimi stratami boje pod Kamieniuchą, Koszyszczami, Jabłonką i Kuklami nad Styrem. W bitwie pod Kamieniuchą zginął m.in. Tadeusz Żuliński, dotychczasowy Komendant Naczelny Polskiej Organizacji Wojskowej. Zastąpił go wysłany z frontu do Warszawy Tadeusz Kasprzycki.

  1918 – nastąpił rozpad Cesarstwa Austro-Węgierskiego. W Pradze proklamowano powstanie Czechosłowacji, Serbowie, Chorwaci i Słoweńcy ogłosili niepodległość. W Krakowie niepodległościowe stronnictwa polityczne utworzyły Polską Komisję Likwidacyjną, która przejęła z rąk austriackich administrację w Krakowie i Galicji. 

Wtorek
29. Październik
 • Kartka z kalendarza

  1912 – powstały w 1867 r. Związek Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” powołał do życia we Lwowie Polowe Drużyny Sokole, których działalność wzorowana była na ruchu strzeleckim. Jednym z ich organizatorów był Józef Haller.

  1914 – 2. i 3. Pułk Legionów Polskich stoczył bitwę z armią rosyjską pod Mołotkowem w Karpatach. Wsławili się w nich m.in. Józef Haller, Bolesław Roja i Zygmunt Zieliński. W bitwie poległo ponad 200 legionistów, a blisko 500 odniosło rany.

  1930 – rozporządzeniem Prezydenta RP ustanowiony został Krzyż i Medal Niepodległości, przyznawane osobom, które zasłużyły się czynnie dla niepodległości Ojczyzny w okresie przed wojną światową lub podczas jej trwania oraz w okresie walk orężnych polskich w latach 1914-1921.

  1944 – wyzwolenie Bredy przez oddziały 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka.

Środa
30. Październik
 • Kartka z kalendarza

  1813 – gen. Jan Henryk Dąbrowski został naczelnym wodzem wojsk polskich w Księstwie Warszawskim.

  1904 – we Lwowie odsłonięto pomnik Adama Mickiewicza, według projektu Antoniego Popiela. Pomnik ukazuje Wieszcza wraz z unoszącym się nad nim skrzydlatym Geniuszem. Pomnik, zwany też Kolumną Mickiewicza, przetrwał w niezmienionym kształcie do czasów współczesnych i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Lwowa.

  1919 – w Poznaniu powołano Aeroklub Polski.

  1935 – płk Walery Sławek rozwiązał Bezpartyjny Blok Współpracy z Rządem.

Czwartek
31. Październik
 • Kartka z kalendarza

  1918 – austriackie dowództwo wojskowe w Krakowie przekazało władzę Polskiej Komisji Likwidacyjnej. Polska Organizacja Wojskowa rozbroiła wojska austriackie i przejęła władzę w także w Cieszynie, Oświęcimiu, Rzeszowie i Tarnowie.

  1926 – w warszawskich Łazienkach odsłonięto pomnik Fryderyka Chopina, według projektu Wacława Szymanowskiego. 

Piątek
01. Listopad
 • Kartka z kalendarza

  1918 – rozpoczęły się, trwające blisko trzy tygodnie, walki polsko-ukraińskie o Lwów i Przemyśl. Wśród obrońców Lwowa bohaterską kartę zapisała ochotnicza młodzież gimnazjalna - „Orlęta Lwowskie” (blisko półtora tysiąca osób), wśród których najmłodszy miał zaledwie 9 lat. Do historii przeszedł m.in. trzynastolatek Antoni Petrykiewicz, który za swoje męstwo został pośmiertnie odznaczony przez Józefa Piłsudskiego Orderem Wojennym Virtuti Militari.

  1933 – przeniesienie warszawskiego portu lotniczego z Pola Mokotowskiego na Okęcie.

Sobota
02. Listopad
 • Kartka z kalendarza

  1925 – do Warszawy sprowadzono z Cmentarza Obrońców Lwowa prochy Nieznanego Żołnierza i uroczyście złożono je w Grobie Nieznanego Żołnierza usytuowanego w kolumnadzie Pałacu Saskiego w Warszawie.

  1985 – w Olsztynie w wyniku brutalnego pobicia przez patrol milicji zmarł związany z opozycją student Marcin Antonowicz.

Niedziela
03. Listopad
 • Kartka z kalendarza

  1771 – konfederaci barscy uprowadzili do niewoli kolaborującego z Rosjanami króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Monarsze udało się zbiec, ale wydarzenie to postrzegane jako zbrodnia przeciwko majestatowi króla, nie przysporzyła Konfederacji poparcia w społeczeństwie i na Zachodzie Europy.