Kalendarz wydarzeń

Kartka z kalendarza

1792 – zawiązanie konfederacji targowickiej. Przy wsparciu Rosjan zdradzieccy polscy magnaci, sprzeciwiający się reformom Sejmu Wielkiego, m.in. Konstytucji 3 Maja zawiązali w Petersburgu konfederację, którą oficjalnie ogłoszono dopiero 14 maja w Targowicy. Przywódcy konfederacji m.in. Szczęsny Potocki i Franciszek Ksawery Branicki zwrócili się o pomoc do carycy Rosji Katarzyny II, a ta wysłała do Polski swe wojska pod hasłem walki z rewolucją 3 maja.

1940 – Reichsführer SS Heinrich Himmler wydał rozkaz o założeniu niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

1945 – oddziały mjr Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” rozbiły więzienie ubeckie w Janowie Lubelskim, uwalniając więźniów politycznych. 

1956 – sejm PRL uchwalił ustawę o amnestii, na mocy której więzienia opuściło ponad 35 tysięcy osób, głównie więźniów skazanych przez komunistów za działalność niepodległościową.

1960 – w krakowskiej Nowej Hucie rozpoczęły się protesty mieszkańców, którzy nie godzili się  na usunięcie przez komunistów krzyża z miejsca, w którym planowano zbudować kościół. Przeciwko demonstrantom władze komunistyczne wysłały uzbrojone w ostrą amunicję oddziały milicji i SB. Kilkaset osób zostało rannych.

2014 – w Rzymie odbyły się uroczystości kanonizacyjne Ojca św. Jana Pawła II, w których wzięło udział blisko dwa miliony pielgrzymów z całego świata. 

nr 2 (398) 2024 luty

 

202402