Medal „Pro Patria” jest cywilnym odznaczeniem, którym UDSKiOR honoruje osoby szczególnie zasłużone w kultywowaniu tradycji niepodległościowych. Tym medalem odznaczamy weteranów walk o niepodległość, starających się do końca swych dni być aktywnymi i działać na rzecz swoich koleżanek i kolegów w związkach kombatanckich. Medalem „Pro Patria” staramy się również honorować następne pokolenia, dbające o polską tradycję niepodległościową i przenoszące ją w przyszłość.

 

Tak też było w przypadku czwartkowych uroczystości w Muzeum Powstania Warszawskiego, podczas których Jan Józef Kasprzyk wpiął medale w klapy 21 pracowników tej „niezwykłej”, jak podkreślił, placówki – „miejsca w sposób nowoczesny opowiadającego o przeszłości”.

 

To ogromna zasługa pomysłodawcy i twórcy tego muzeum, śp. Lecha Kaczyńskiego, pokolenia, do którego należy pan dyrektor Jan Ołdakowski, ale to również ogromna zasługa Państwa, którzy tworzycie to muzeum, jako przewodnicy, wolontariusze, jako ci, którzy zajmują się promocją tego wspaniałego miejsca – mówił Kasprzyk. Zdaniem ministra, Muzeum Powstania Warszawskiego jest „świątynią historii”, które dzięki pracy odznaczonych osób „stało się od 2004 r. drugim domem dla żołnierzy Powstania Warszawskiego, Armii Krajowej”, gdzie „mogą przyprowadzać swoje dzieci, swoje wnuki i prawnuki, spotykać się w gronie swoich koleżanek i kolegów”.

 

Zanim to muzeum powstało, takiego miejsca nie mieli. Spotykali się w innej świątyni: na Powązkach. I na grobach kolegów mogli wspominać czas walki o niepodległość Rzeczpospolitej – zaznaczył i dodał, że dzięki pracy każdego pracownika i pomysłów, jakie się tu rodzą, ta placówka przyciąga przede wszystkim młodsze pokolenie, które może tutaj dotknąć historii, spotkać się z żywymi świadkami dawnych, dramatycznych zmagań o niepodległośćMłodzi mogą poznać historię i mogą dzięki ekspozycji, dzięki aktywności Muzeum Powstania Warszawskiego zrozumieć, że Polska to jest wielka rzecz. Że dla Polski można oddać swoje zdrowie, a kiedy potrzeba także życie. Ale w czasie pokoju – i to jest wypełniane przez państwa, jako pracowników – wszyscy, którzy odwiedzają to miejsce, mogą zrozumieć, że Polska to wspólnota, której należy służyć – podkreślił.

 

Medalami „Pro Patria” odznaczono: Urszulę Adamowicz, Mirosława Czado, Aleksandrę Dudę, Zbigniewa Furmana, Agnieszką Grabowską, Magdalenę Grendę-Kurmanow, Grzegorza Jasińskiego, Witolda Kosko, Jakuba Króla, Joannę Król, Marka Michalkiewicza, Katarzynę Orzeł, Marię Pszczółkowską, Dorotę Rakowską, Izabellę Surmiak, Michała Warszawskiego, Mariusz Wdowiaka, Ewę Zachaj, Urszulę Zaniewską, Dariusz Zielonkę, Michalinę Żebrowską.

 

  

 

nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty