Blisko 300 uczestników tegorocznej „Kadrówki” 12 sierpnia 2017 r. zakończyło w Kielcach swój tygodniowy marsz. W uroczystościach na zakończenie LII Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej wziął udział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk – Honorowy Komendant Marszu. Uroczystości w Kielcach rozpoczął apel na Cmentarzu Wojskowym, przy grobach zmarłych Legionistów, połączony ze składaniem kwiatów. Następnie przemaszerowano przed historyczną figurę Najświętszej Maryi Panny i przed Pomnik Czwórki Legionowej – w każdym z tych miejsc składając kwiaty. Uczestnicy marszu witani przez licznie zgromadzonych mieszkańców Kielc dotarli szlakiem Legionistów z 1914 r. na Plac Wolności, gdzie odbyły się główne uroczystości na zakończenie marszu.

List od Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników „Kadrówki” odczytał p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Składam wyrazy uznania i wdzięczności wszystkim, dzięki którym w pamięci naszego narodu trwa przekazywane z pokolenia na pokolenia żywe wspomnienie o czynie legionowym. Jestem bowiem przekonany, że takie działania przyczyniają się do umocnienia patriotycznego etosu i ducha Polaków – napisał w liście prezydent.

 

Jan Józef Kasprzyk, p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny odznaczył Medalami „Pro Patria”: Bogdana Kuffela, Stanisława Wyrzyckiego, Roberta Zdzisława Matusika, Roberta Osińskiego iJarosława Grzegorza Pasternaka. Wręczył też odznaki marszowe tym, którzy wzięli w nim udział co najmniej trzeci raz. Otrzymał ją między innymi najmłodszy uczestnik tegorocznej „Kadrówki” 9-letni Jan Kazimierz Kubiak z Chojnic.

 

Stajemy dziś na Placu Wolności u stóp pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, który został odsłoniętyw Kielcach trzy lata temu, aby przypomnieć, że to właśnie Kielce 103 lata temu stały się pierwszą stolicą odradzającej się Rzeczypospolitej. Ale chcemy też przypomnieć o 100-leciu powstania w Kielcach „hymnu piłsudczyków” - Pierwszej Brygady. To tutaj do oddziałów strzeleckich w roku 1914 dołączyła orkiestra strażacka, grająca Marsz X, do którego trzy lata później, w czasie kryzysu przysięgowego, Andrzej Hałaciński i Tadeusz Biernacki dopisali słowa. Utwór ten do dziś jest dla nas hymnem i testamentem, bo choć zawiera marzenie, myśli tamtego pokolenia, stanowi testament dla każdego następnego pokolenia, w tym pokolenia współczesnego. W tej pieśni powstałej 100 lat temu są słowa, iż kiedy zachodzi potrzeba, to na stos warto rzucić i trzeba rzucić swój życia los. To testament dla tych, którzy w warunkach wojny muszą świadczyć o tym, że kochają Ojczyznę. Są to zarazem słowa wyrażające „chcieć, to móc” i to jest przesłanie dla każdego pokolenia tworzącego Rzeczpospolitą. Bo z woli, bierze się moc, a z marzeń o wolnej Polsce bierze się siła do budowania jej w czasie pokoju. Uczestnicy Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej najpiękniej o tym zaświadczają, nie tylko co roku maszerując z Krakowa do Kielc. Również po zakończeniu Marszu tutaj, pod pomnikiem swojego Komendanta i Patrona duchowego, maszerując dalej w Polskę, świadczą o tym, że z woli bierze się moc do budowania współczesnej, silnej, niepodległej Rzeczpospolitej. Pragnę życzyć wszystkim koleżankom i kolegom z „Kadrówki” oraz sobie, bo sam czuję się jej częścią – jako uczestnik 23 Marszów i 16 jako komendant – żebyśmy nigdy nie zapominali o tych słowach Pierwszej Brygady – Chcieć, to móc. I abyśmy nigdy nie zapominali o słowach jednej z dalszych strof tego hymnu, który powstał 100 lat temu: „Dzisiaj już my, jednością silni, tworzymy Polskę, przodków mit”.

 

Życzę każdemu z Was, i każdemu z Nas, abyśmy codziennie tworzyli Polskę, przodków mit, silni jednością i połączeni wiarą w Niepodległą, Najjaśniejszą Rzeczpospolitą. Chwała uczestnikom Marszu szlakiem „Kadrówki”, że kultywują tradycje niepodległościowe. I że stają dziś na tym Placu Wolności, i później pod Pałacem Biskupów Krakowskich, gdzie przywołani zostaną ci, którzy tworzyli Polskę 103 lata temu, deklarując i ślubując pragnienie codziennego podążania Ich śladem, Ich szlakiem – szlakiem wolnych, zjednoczonych w marzeniach o Polsce Polaków. Chwała Bohaterom! – mówił na zakończenie marszu p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Uroczystość na placu Wolności zakończyły składanie kwiatów u stóp pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego. Wieniec od Prezydenta RP Andrzeja Dudy złożył p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk w towarzystwie posłanki do Parlamentu Europejskiego Beaty Gosiewskiej oraz parlamentarzystów ziemi świętokrzyskiej.

 

Marsz oficjalnie zakończono Apelem Poległych i salwą honorową przed pałacem Biskupów Krakowskich, gdzie stacjonował Marszałek Józef Piłsudski, a obecnie znajdują się zgromadzone po nim pamiątki. W tegorocznym marszu uczestniczyli członkowie grup rekonstrukcyjnych, działacze podziemia niepodległościowego, organizacji strzeleckich, harcerze. Uczestnicy marszu po drodze odwiedzali kilka miejscowości związanych z czynem legionowym i niepodległościowym. Szli m.in. przez Słomniki, Miechów, Wodzisław, Jędrzejów, Choiny, Chęciny, Szewce.






nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty