W przeddzień 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 31 lipca 2017 r., przed pomnikiem Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich odprawiona została uroczysta msza św. w intencji poległych i żyjących uczestników Powstania.

 

Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, który jej przewodniczył, powiedział w homilii do licznie zgromadzonych kombatantów, przedstawicieli władz państwowych, wśród których znalazł się m.in. Prezydent RP Andrzej Duda oraz p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, a także mieszkańców Warszawy: Wszyscy są zobowiązani, by pielęgnować pamięć o powstaniu warszawskim, jednak sama pamięć nie wystarczy. Trzeba dostrzec oraz zrozumieć znaczenie jedności i współdziałania żołnierzy i ludności cywilnej, duchownych, harcerzy, ludzi młodych, a nawet dzieci w walce z niemieckim okupantem. Tylko dzięki wspólnemu działaniu powstanie trwało aż 63 dni! (…)Możemy się spierać, ale musimy stać na gruncie prawdy i szanować godność drugiego człowieka. Nade wszystko różnice i spory nie mogą przesłonić dobra nadrzędnego, na które wskazują nam dziś warszawscy powstańcy – dobra narodu i ojczyzny. Powstańczy czyn wzywa nas do narodowej jedności. Przebaczenie i pojednanie musi być bardzo głębokie, aby zasypać coraz głębsze podziały. My, chrześcijanie, otrzymaliśmy cenną wskazówkę: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”.

 

Po mszy św. głos zabrał Prezydent RP Andrzej Duda. Powiedział do obecnych na uroczystości Powstańców Jesteście panteonem bohaterów. Czynię to kolejny raz, ale nigdy tych razy nie będzie za wiele: jako prezydent nisko chylę przed wami czoła, także w imieniu Rzeczypospolitej i z całego serca wam dziękuję za tamto męstwo i świadectwo - to, które dawaliście w czarnych latach komunizmu i to, które dajecie dzisiaj.(…) I macie prawo upominać nas i być dla nas upomnieniem, że najważniejsze, co jest naszym obowiązkiem, to jest szanować naszą ojczyznę, szanować Rzeczypospolitą, i szanować siebie nawzajem w Rzeczypospolitej. I to jest wielkie przesłanie powstania warszawskiego, bo przecież my dzisiaj nie dzielimy powstańców na tych o lewicowych poglądach, na tych o prawicowych poglądach. Mówimy o nich: to bohaterowie powstańczej Warszawy. Powstańcy warszawscy - nasi bohaterowie. Oni tego samego oczekują od nas – dodał.

 

Głos zabrał także Wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich ppłk Zbigniew Galperyn oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawa Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 

Uroczystość na Placu Krasińskich zakończyło odczytanie Apelu Pamięci oraz złożenie wieńców przed pomnikiem Powstania Warszawskiego.

 

nr 2 (398) 2024 luty

 

202402