Z okazji obchodów na Białorusi 73. rocznicy operacji „Ostra Brama” Jan Józef Kasprzyk, p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, 9 lipca 2017 r. wziął udział w objeździe miejsc pamięci narodowej na Grodzieńszczyźnie. Uczestnicy delegacji pochylili się nad mogiłami żołnierzy Armii Krajowej m.in. w Dyndyliszkach, Węsławieniętach, Iwaszkowcach, Sołach, Kiemieliszkach, Worzianach, Mikuliszkach, Horodnikach i Graużyszkach.

 

Żołnierze V Brygady Wileńskiej w tym niezwykłym miejscu – na tym cmentarzu polowym  oddali życie za Polskę, bo Polskę kochali ponad wszystko. Nasza dzisiejsza obecność tutaj kilku pokoleń Polaków musi być połączona ze ślubowaniem, że tak jak oni będziemy kochać Polskę. Teraz Polska nie wymaga od nas daniny krwi, zdrowia, życia, ale wymaga od nas pewnej ofiary, zaangażowania. Wiedzą o tym doskonale mieszkańcy Grodzieńszczyzny. Warto Polskę kochać i na grobach żołnierzy V Brygady Wileńskiej możemy z dumą czuć się Polakami, możemy stwierdzić, że rzeczą wspaniałą i dumną jest należeć do narodu polskiego, który nigdy przed nikim nie zgiął karku, który jak mówił ksiądz Popiełuszko klęka tylko przed Bogiem. Oni są już w niebiosach, patrzą na nas i niech nam błogosławią w tej naszej codziennej pracy i w codziennym trudzie kochania Polski – powiedział w Worzianach p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Uczestnicy uroczystości m.in. Konsul Generalny RP w Grodnie Jarosław Książek, działacze Związku Polaków na Białorusi z prezes Andżeliką Borys, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Represjonowanych w PRL oraz Archiwum Państwowego w Białymstoku uczestniczyli także we Mszy świętej w kościele w Sołach.

  

W czasie pobytu na Białorusi p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk spotkał się także z Marią Mieszkin ps. „Wiśnia” – żołnierzem Armii Krajowej oraz Weroniką Sebastianowicz ps. „Różyczka” – żołnierzem Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

 

 

nr 2 (398) 2024 luty

 

202402