25 czerwca 2017 r. w pobliżu Domu Pamięci w Osuchach odbyła się uroczystość z okazji 73. rocznicy bitwy partyzanckiej po Osuchami. Rozpoczął ją występ artystyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży z Łukowej. Następnie odprawiona została uroczysta msza św. polowa w intencji poległych w bitwie. Podczas uroczystości miało miejsce również wręczenie nagród finalistom XVIII Powiatowego Konkursu o Armii Krajowej i Batalionach Chłopskich na Ziemi Biłgorajskiej.

 

Jesteśmy w miejscu, gdzie łączy nas pamięć i wdzięczność. Pamięć o tych, którzy walczyli o wolną Polskę w największej bitwie partyzanckiej II wojny światowej i łączy nas wdzięczność wobec nich. Oni na ołtarzu Ojczyzny położyli swoje zdrowie i życie, abyśmy my byli wolni. Bez nich, bez tej ofiary nie byłoby wolnej Polski. Słyszeliśmy dziś w Ewangelii wielkie słowa, że należy się bać tych, którzy zabijają ducha, a nie ciało. Polegli żołnierze Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich walczyli właśnie o to, aby nie dać zabić ducha narodu polskiego. Oddajemy im dzisiaj hołd pamiętając o słowach przysięgi, jaką składali wstępując w szeregi AK i Batalionów Chłopskich. Tam są słowa, które są testamentem dla nas współczesnych - bo przysięgali być wierni Rzeczypospolitej. Tę przysięgę wierności każdy z nas musi składać każdego dnia. Dzisiejsza Polska nie wymaga od nas, tak, jak od tamtego pokolenia daniny krwi, ale wymaga nieustannie wierności. Bądźmy wierni i ten ślub złóżmy dziś na grobach Bohaterów naszej wolności - powiedział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów Jan Józef Kasprzyk.

 

Oficjalna część uroczystości zakończyła się odczytaniem apelu pamięci oraz złożeniem kwiatów na pobliskim cmentarzu partyzanckim.

 

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych współfinansował uroczystość.

 

Bitwa pod Osuchami

Podczas operacji Sturmwind II, 21 czerwca, oddziały niemieckie otoczyły kompleks Puszczy Solskiej, w którym znajdowały się zgrupowania AK, BCh, AL i partyzantów radzieckich. Dowódcy poszczególnych ugrupowań nie porozumieli się, wskutek czego oddziały walczyły oddzielnie. Do bitwy pod Osuchami doszło w wyniku próby przerwania okrążenia przez oddziały AK i BCh. Bitwa zakończyła się ich klęską. Nieznana jest dokładna liczba poległych, było ich kilkuset. 25-28 czerwca oddziały niemieckie z psami przeczesywały las w poszukiwaniu ukrywających się na drzewach, w zaroślach i na bagnach ludzi. Sytuacja bez wyjścia sprzyjała załamaniom nerwowym i samobójstwom. Pojmani partyzanci byli zabijani na miejscu lub po torturach. W trakcie akcji Sturmwind II dokonano również pacyfikacji wielu miejscowości – zginęło kilkuset ludzi, tysiące wysiedlono. Spalone i spacyfikowane wówczas Osuchy nigdy już nie wróciły do przedwojennego stanu (żołnierze Wermachtu i Ostlegionu rozstrzelali ok. 40 osób, a ponad 100 wywieziono do obozu koncentracyjnego na Majdanku). Na cmentarzu partyzanckim znajdują się nagrobki 240 osób, obelisk i tablice z nazwiskami poległych. Rokrocznie odbywają się tutaj uroczystości ku czci zmarłych.

 

nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty