Msza święta w Bazylice Katedralnej w Kielcach zainaugurowała 12 lutego 2017 roku obchody 75. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Następnie uczestnicy przeszli z Placu Najświętszej Maryi Panny ulicami Czerwonego Krzyża i Wesołą na Skwer Żeromskiego, gdzie przy Pomniku Armii Krajowej odbyły się dalsze uroczystości.

 

Tu, w Kielcach zaczynamy obchody 75. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Dzieje się tak nie bez powodu, bo Kielecczyzna zawsze była tym regionem przodującym w wołaniu i w walce o wolność i niepodległość Rzeczypospolitej. To bardzo dobrze, że właśnie tu, przy tym pomniku odsłoniętym w 2005 roku możemy zawołać, że pamiętamy o żołnierza Armii Krajowej, że ta pamięć trwa i wdzięczność, którą wyrażamy zarówno żyjącym, jak i tym, którzy odeszli jest dozgonna – wieczna. Losy, które pokazują, ze nawet w niewoli trzeba zachować dumę, nawet kiedy się jest zwyciężonym, nie wolno ulec i wtedy odnosi się zwycięstwo. Żołnierze Armii Krajowej odnieśli zwycięstwo, bo Polska jest wolna, bo Polska pamięta – powiedział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Na koniec p.o. Szefa UdSKiOR zachęcił do włączenia się w akcję „Światełko dla Armii Krajowej”, która z inicjatywy Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Światowego Związku Żołnierzy AK odbędzie się w 150 miejscach w Warszawie: Pamiętajmy, aby 14 lutego zapalić światełko dla Armii Krajowej. Niech to światełko zapalone w każdym miejscu pamięci, na każdym grobie żołnierzy AK, pod każdą tablicą upamiętniającą ich walkę i męczeństwo będzie wyrazem naszej pamięci. Niech nasze serca, wraz z tym światłem zapłoną z miłością 14 lutego. To będą takie nasze „Walentynki z Ojczyzną” .

 

Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów przed Pomnikiem Armii Krajowej.

 

nr 2 (398) 2024 luty

 

202402