W warszawskiej Kinotece 24 stycznia 2017 roku odbyła się premiera filmu „Kazimierz Leski”. Przed uroczystym pokazem p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk odznaczył Medalem „Pro Patria” Małgorzatę Bramę – reżyserkę i autorkę scenariusza filmu.

 

Ten medal jest wyrazem wdzięczności nie tylko za film „Kazimierz Leski”, ale także za wcześniejsze filmy, które Pani Małgorzata Brama uczyniła. To są dzieła, dzięki którym możemy śmiało powiedzieć, że historia się nie kończy, historia trwa. W pokoleniu żołnierzy Armii Krajowej, w pokoleniu Kazimierza Leskiego młode pokolenie, tak licznie zgromadzone dziś na sali kinowej, znajduje swój punkt odniesienia i źródło wartości. Młodzi ludzie, którzy podejmują się kultywowania tradycji niepodległościowej i tradycji Armii Krajowej chcą w sposób rzeczywisty być spadkobiercami wspaniałej idei, która była udziałem pokolenia Kazimierza Leskiego. Dziękujemy Pani za to, że za sprawą Pani filmów możemy niejako dotknąć historii, usłyszeć o tych wspaniałych bohaterach.

 

Kilka dni temu obchodziliśmy 154. rocznicę Powstania Styczniowego. Dla pokolenia obecnych tu na sali żołnierzy Armii Krajowej, Powstańców Warszawskich pokolenie Powstańców Styczniowych było źródłem wartości, idei i siły. Dla naszego pokolenia i miejmy nadzieję dla pokoleń następnych źródłem siły i mocy jest Państwa pokolenie, wielce czcigodni Powstańcy. To Wy działając bezinteresownie i służebnie dla Rzeczypospolitej zarażacie nas miłością do Polski, bezinteresownym poczuciem służby i w Waszym pokoleniu chcemy widzieć punkt odniesienia i źródło siły i mocy dla następnych pokoleń tworzących wspólnotę, jaką jest Rzeczypospolita – powiedział do zebranych na premierze Jan Józef Kasprzyk, p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

Film opowiada o Kazimierzu Leskim, oficerze wywiadu i kontrwywiadu Komendy Głównej Armii Krajowej. Zajmował się tworzeniem szlaków kurierskich na froncie zachodnim. W Powstaniu Warszawskim dowodził walczącą w rejonie Placu Trzech Krzyży kompanią batalionu „Bradl”. Był szefem Sztabu Obszaru Zachodniego AK.


W PRL ze względów politycznych skazano go na długoletnie więzienie.  Aresztowany w  1945 roku przez UB, wyszedł na wolność dopiero w 1955 roku. Zmarł 27 maja 2000 roku w Warszawie w wieku 88 lat.

 

Produkcja filmu o tym bohaterze była współfinansowana przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty