Uroczystości pogrzebowe gen. dyw. Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. „Gryf”, żołnierza Batalionu AK Parasol, legendarnego dowódcy obrony Pałacyku Michla rozpoczęły się 25 stycznia 2017 roku  mszą św. w Katedrze Polowej  Wojska Polskiego.

 

Uroczystości miały charakter państwowy i  odbyły się w honorowej  asyście Żołnierzy Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Wziął w nich udział prezydent RP Andrzej Duda, Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak, Minister Koordynator Służb Specjalnych Mariusz Kamiński, Wiceminister Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego Anna Maria Anders, przedstawiciele parlamentu, instytucji państwowych, służb mundurowych oraz weterani II wojny światowej, a przede wszystkim rodzina i przyjaciele zmarłego. W uroczystościach wziął również udział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Na początku mszy odczytany został akt pośmiertnego mianowania Janusza Brochwicz-Lewińskiego na generała dywizji. Akt mianowania przekazał członkom rodziny Prezydent RP Andrzej Duda.

 

Wszystko, co żyje, zmierza w stronę śmierci. Są jednak ludzie, których szlachetne czyny nie pozwalają odejść w zapomnienie. Należy do nich śp. gen. Brochwicz-Lewiński, który żyje w Bogu i nadal będzie żył w sercach Polaków, wszak jego serce przez 96 lat biło miłością do Polski mówił w homilii Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

 

Po mszy odbyło się pożegnanie generała na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Podczas mowy pożegnalnej prezydent RP Andrzej Duda  przypominał słowa generała „Bądźcie zawsze gotowi. Pilnujcie Polski”. Zapewniam cię, nasz wielki panie generale, że wszyscy będziemy pamiętali te słowa po kres naszych dni. Że uczynimy wszystko, aby tak, jak ty stałeś przez całe swoje życie, tak też stać na straży ojczyzny, jej bezpieczeństwa, wolności, niepodległości, suwerenności, tego wszystkiego, za co byłeś gotowy oddać życie i za co życie oddawali twoi towarzysze broni, których tu, na Cmentarzu Obrońców Ojczyzny, obok bohaterów września 1939 r., twoich przyjaciół powstańców warszawskich, zostaniesz  powiedział Andrzej Duda.

 

Całym życiem służył Polsce, jako żołnierz, jako ten, który w powstaniu warszawskim najpierw w konspiracji a potem w powstaniu - już wówczas dwudziestokilkuletni przeszedł do historii. I zawsze w niej zostanie, jako dowódca obrony Pałacyku Michla powiedział szef resortu obrony Antoni Macierewicz.

 

P.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk żegnając legendarnego ‘Gryfa” podkreślał wiarę generała w młode pokolenia. Dziś gromadzą się tu kolejne pokolenia Polaków, pięć pokoleń Polaków oddaje ci hołd i wyraża wdzięczność za twoje wspaniałe życie. Za twoje świadectwo umiłowania Polski. Pięć pokoleń, bo tak sobie to wymarzyłeś, bo tak nam mówiłeś, że pokolenia następują po sobie, ale muszą tak samo wierzyć w niepodległą Polskę - mówił w trakcie uroczystości p.o. szefa UDSKiOR. Mówiłeś, że młode pokolenie to jest największy atut Rzeczypospolitej – powiedział  Jan Józef Kasprzyk, dodając że podczas rozmów z  żołnierzami, harcerzami, strzelcami generał prosił o tym, by zawsze pamiętali  o wartościach, które kształtowały pokolenie II Rzeczpospolitej.

 

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych był głównym organizatorem uroczystości pogrzebowych gen. dyw. Janusza Brochwicz-Lewińskiego.

 

nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty