W Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu 17 stycznia 2017 r. obyła się premiera filmu „Wszystko dla Polski. Powstanie Zamojskie 1942-1944”. W uroczystości uczestniczył p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który został uhonorowany Odznaką Zasługi dla ŚZŻAK Okręg Zamość.


Tym filmem w jakimś sensie spłacamy dług zaciągnięty przez każde pokolenie rodzące się już po II wojnie światowej wobec tych, którzy 75 lat temu, narażając swoje zdrowie i życie, podjęli się walczyć o niepodległą Polskę. Tym filmem wypełniamy też powinność, która spoczywa na współczesnym pokoleniu tak, aby historia – dramat Zamojszczyzny lat II wojny światowej był znany szerzej, niż tylko mieszkańcom Zamojszczyzny i tym, którzy zajmują się historią jako zawodowi historycy.

 

Młodemu pokoleniu wychowanemu w wolności trzeba uświadamiać takimi filmami, że o niepodległość i wolność należy dbać każdego dnia, aby jej nie utracić. Można to robić tylko wtedy, dopóki jest, bo gdy jej nie ma, to wówczas, jak pisał jeden z najpopularniejszych w okresie międzywojennym autor szlagierów, a potem poeta emigracyjny Marian Hemar, a doświadczyli tego obecni tu weterani: ,,ziemia jest głuszą daremną, a niebo jest ciemną otchłanią”. Ojczyznę trzeba kochać każdego dnia, ale Oni to wspaniałe pokolenie obecne wśród nas pokazało nam, że trzeba czasem też nawet o nią walczyć i ceni się dopiero wolność wtedy, kiedy się ją traci.

 

Wczoraj, jadąc na dzisiejsze spotkanie odwiedziłem Pana kpt. Władysława Bąbika, uczestnika Powstania Zamojskiego z Batalionów Chłopskich. Pan Kapitan ma 101 lat. Podzielił się ze mną taką refleksją: „Teraz niektórzy podważają sens naszej walki, mówią, że zrywy niepodległościowe nie miały sensu, bo często były przegrane. A ja im wtedy odpowiadam tak: a co będziecie czynić, jak będziecie reagować, kiedy ktoś wejdzie do waszego domu i uderzy waszą matkę? Nie staniecie w obronie?” To piękne świadectwo. To co uczynili 75 lat temu żołnierze Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich było reakcją na to, że Niemiec, a później Ukrainiec wszedł do naszego domu, a potem uderzył naszą matkę. Oni stanęli w obronie nie pytając: czy to ma sens? Bo tak postępuje syn każdej matki, a tą naszą matką w każdym pokoleniu jest Rzeczpospolita – powiedział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk

Film powstał z inicjatywy Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Posła Sławomira Zawiślaka. Produkcja była współfinansowana przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Powstanie Zamojskie (1942-1944) było odpowiedzią na próby wysiedlenia mieszkańców Zamojszczyzny przez Niemców, a także prowadzone przez nich akcje pacyfikacyjne. W trakcie działań podejmowanych głównie przez żołnierzy Armii Krajowej oraz Batalionów Chłopskich dochodziło do licznych akcji dywersyjnych atakowano transporty kolejowe, posterunki. Podczas Powstania Zamojskiego doszło także pod Osuchami do największej bitwy partyzanckiej na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej. Dzięki Powstaniu Trzecia Rzesza przerwała wysiedlanie miejscowej ludności.

 

nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty