Proboszcz parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Wierszach i Rada Pamięci Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej zorganizowały 15 stycznia 2017 roku Mszę Świętą w intencji sprawujących władzę. W nabożeństwie, któremu przewodniczył Metropolita Warszawski Ksiądz Kazimierz Kardynał Nycz, wziął udział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Uroczystość rozpoczęło zapalenie „Znicza Miłości Ojczyzny”.

 

Cieszę się, że zgodnie z tradycją  możemy się modlić tu w Wierszach o to, żebyśmy mogli zawsze być tą Rzeczpospolitą Niepodległą. Wolną od jakichkolwiek uzależnień wewnętrznych i zewnętrznych, bo niepodległość jest najpiękniejszym darem, jaki opatrzność może dać ludziom i narodom. Cieszyć się też należy, że są z nami ci najwspanialsi, Ci weterani walk o niepodległość, od  których możemy uczyć się tego, że miłość do Polski i służba Rzeczypospolitej musi być zawsze bezinteresowna. Oni przelewali za wolność Polski krew, oddawali zdrowie i często życie. To jest najpiękniejsza lekcja, jaką z tamtego pokolenia możemy przyjąć. Widząc, że naszemu pokoleniu jest łatwiej, bo żyjemy w pokoju, ale hasło bezinteresownej służby jest tak samo obowiązujące, jak wtedy, kiedy jest zawierucha wojenna, wtedy, gdy jest pokój. Gromadzimy się tutaj przy relikwiach Świętego Jana Pawła II, który jako metropolita krakowski spotkał się w 1975 roku na takim spotkaniu opłatkowym z żyjącymi jeszcze wówczas legionistami Józefa Piłsudskiego i złożył im wtedy życzenia, które myślę że można sobie składać i powtarzać w każdym pokoleniu, aby się spełniały. Karol Wojtyła powiedział wówczas: „Życzę Wam, aby ci, którzy przyjdą po Was, te następne pokolenia, pozostały sobą. Aby zachowały te wszystkie wartości, które były udziałem Waszego pokolenia.” Te życzenia ziszczą się tylko wówczas, gdy pokolenie odpowiedzialne za losy Rzeczpospolitej będzie czerpało z wartości, którymi żyło pokolenie weteranów walk o niepodległość i przekazywało te wartości następnemu pokoleniu – mówił do zebranych na uroczystości w Wierszach p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Po mszy świętej delegacja parafian złożyła na ręce Metropolity Warszawskiego Księdza Kazimierza Kardynała Nycza prośbę o utworzenie w Wierszach Sanktuarium Niepokalanego Serca Maryi Opiekunki Niepodległości. W nabożeństwie wzięli udział weterani walczący w czasie II wojny światowej między innymi w Kampinosie. Wśród nich był mieszkaniec parafii 103-letni kombatant Pan Andrzej Rak. Asystę wojskową zapewnili żołnierze z 38. Sochaczewskiego Batalionu Obrony Powietrznej.

 

nr 2 (398) 2024 luty

 

202402