Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości w Filharmonii Podkarpackiej 7 listopada 2016 r. odbył się koncert „Zakazane piosenki”. Wziął w nim udział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Piosenki patriotyczne wykonali soliści i grupa artystyczna Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie oraz soliści Gimnazjum im. Jana Pawła II w Nowej Sarzynie. Młodym artystom towarzyszył zespół muzyczny pod kierownictwem Jarosława Babuli.

 

Koncert poprzedziła ceremonia wręczenia pamiątkowej repliki szabli oficerskiej Legionów Polskich Janowi Józefowi Kasprzykowi, p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przez Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie.

 

To dla mnie niezwykle wzruszająca chwila móc otrzymać tę replikę szabli i otrzymać ją w Rzeszowie, na Podkarpaciu. To tu była kuźnia kadr „Strzelca” sto lat temu, a dzięki obecnym tu moim przyjaciołom ze Związku Strzeleckiego jest nią również i dziś. Tu w Rzeszowie bije serce „strzeleckiej” Polski, a Polska „strzelecka”, to Polska przepełniona duchem niepodległościowym, duchem służby drugiemu człowiekowi, wspólnocie, ojczyźnie. „Strzelcy” to wyznawcy tej wielkiej dewizy „Bóg, Honor, Ojczyzna”, niezmiennej od stu lat. W 1918 roku wiosna przyszła do Polski jesienią – w listopadzie. Rozgrzała polskie serca. Listopad 1918 roku był zwieńczeniem marzeń pięciu pokoleń Polaków. Kiedy wiele listopadów wcześniej młody porucznik Piotr Wysocki wołał do podchorążych w noc listopadową, a słowa jego  przeniósł we współczesność Stanisław Wyspiański:

 

„Niech krzyż upiory wyżenie,
spełniajcie przeznaczenie:
Czas przyszedł, zwyciężym dziś.
Hej, dzieci, rycerskie łupy
dla was, czas iść!
Drogę zaścielą wam trupy;
to wam ratować się z toni,
wasz los od waszych dłoni,
wam serca! - Mężowie dzieła!”

 

Te pięć pokoleń Polaków chciały dokończyć te dzieła, jakim miało  być odzyskanie przez Polskę niepodległości, a udało się to dopiero pokoleniu „Strzelców” Józefa Piłsudskiego, pokoleniu Żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej, do których etosu odwołują się współcześni „Strzelcy”. Po tych pięciu latach nastąpiła wiosna. Polska wróciła na mapy Europy i świata.

 

Cieszę się, że dziś możemy spotkać się na tym koncercie, który przypomni nam również pieśni tamtego czasu. Wspaniale, że Centrum Sztuki Wokalnej i „Strzelcy” śpiewają, bo w ten sposób niosą Polskę w śpiewie, tak jak niosą ją w swych sercach. Śpiewajmy i my! – powiedział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk odbierając szablę.

 

Podczas koncertu licznie zgromadzeni widzowie mogli usłyszeć w nowych aranżacjach min. takie utwory, jak  „Deszcz, jesienny deszcz”, „Orzeł biały”, „Dziś idę walczyć mamo”, czy „Balladę o płk. Leopoldzie Lisie-Kuli”. Scenariuszem i reżyserią widowiska zajęli się Anna Czenczek oraz Henryk Hryniewicki. Współorganizatorem koncertu był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

nr 2 (398) 2024 luty

 

202402