Przed domem przy ul. Filtrowej 68 na warszawskiej Ochocie, gdzie płk Antonii Chruściel ps. „Monter” podpisał rozkaz rozpoczęcia Powstania, zorganizowano 1 sierpnia 2016 roku uroczystości, w których udział wziął p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Naród polski podnosi się z każdego poniżenia i każdego upadku, ponieważ pokolenie Polskiego Państwa Podziemnego wierzyło w słowa Marszałka Piłsudskiego – „być zwyciężonym i nie ulec, to zwycięstwo”. Po roku od aresztowania „Grota”, w tym miejscu, przy ul. Filtrowej płk Antonii Chruściel ps. „Monter” podpisał rozkaz do dalszej walki – do walki o wolność, do walki o niepodległość. Dumny Naród polski definiuje swój byt, jako umiłowanie niepodległości, wolności i podnosi się z każdego poniżenia i każdego upadku. Dziś oddajemy hołd tym, którzy podnieśli oręż, aby zaświadczać, że Polskość to umiłowanie do niepodległości – zwrócił się do zebranych p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Pod tablicą upamiętniającą rozkaz z 31 lipca 1944 roku obecny był także Bohdan Dembiński, żołnierz II Batalionu Szturmowego AK „Odwet”, który mieszkał w trakcie wojny w kamienicy przy ul. Filtrowej. Po okolicznościowych przemówieniach złożono kwiaty i zapalono znicze.

 

Antoni Chruściel urodził się 16 czerwca 1895 r. we wsi Gniewczyna Łańcucka. Do wybuchu I wojny światowej działał w ruchu niepodległościowym. W 1914 r. wstąpił do Legionu Wschodniego. W listopadzie 1918 r. powrócił z Ukrainy z bronią i sprzętem wojskowym ze swoimi podwładnymi do garnizonu w Jarosławiu. Od tego roku służył w Wojsku Polskim - jako dowódca kompanii brał udział w walkach z Ukraińcami oraz w wojnie z bolszewikami. W 1939 roku bronił twierdzy Modlin. Od 1940 w konspiracji, w strukturach Związku Walki Zbrojnej. 31 lipca 1944 roku podpisał rozkaz o wybuchu Powstania. Po wojnie na wygnaniu. Komunistyczna Rada Ministrów we wrześniu 1946 r. pozbawiła gen. Antoniego Chruściela ps. „Monter” obywatelstwa polskiego. Zmarł 30 listopada 1960 r. w Waszyngtonie. W 2004 r. urnę z prochami dowódcy Powstania Warszawskiego i jego żony Walerii złożono na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty