Na trzy dni przed Światowym Zjazdem Weteranów Walk o Niepodległość RP w Warszawie Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zorganizował przy współpracy Muzeum Wojska Polskiego konferencję prasową poświęconą temu wydarzeniu. Udział w Zjeździe potwierdziło prawie 300 polskich kombatantów, którzy przybędą do stolicy świętować 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości z całego kraju oraz 14 innych państw leżących na 4 różnych kontynentach.

 

Konferencję w Muzeum otworzył dyrektor placówki dr Adam Buława, który przywołał tekst preambuły dekretu Marszałka Józefa Piłsudskiego o powołaniu Muzeum Wojska Polskiego, aby uzasadnić wybór miejsca konferencji z udziałem depozytariuszy pamięci zbiorowej społeczeństwa jakimi są Weterani.

 

„Wielka nasza tradycja wojskowa i wspaniały rozwój wojskowości polskiej w dobie współczesnej domagają się powołania instytucji, która będąc świątynią sławy oręża polskiego oraz skarbnicą nieśmiertelnego ducha rycerskiego, służyłaby jednocześnie pogłębieniu i rozumieniu wiedzy w rozumieniu współczesnym” – czytamy w preambule.

 

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podkreślił wagę wydarzenia przypominając, że już za kilka dni rozpocznie się wydarzenie, które w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości będzie miało charakter szczególny. 1 września, który jest dniem smutnej rocznicy wybuchu II wojny światowej, ale jest też dniem, kiedy oddajemy hołd wszystkim Weteranom, przyjedzie do Warszawy kilkuset kombatantów z całego świata – z 14 krajów, z czterech kontynentów. Chcemy im oddać hołd programem zawierającym zarówno modlitwę za tych, którzy zginęli, ale i za tych, którzy są wśród nas i służą Ojczyźnie nadal.

 

Przypominając program uroczystości, Minister Jan Józef Kasprzyk powiedział:

 

1 września o godz. 17:00 na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego będzie tym momentem, gdzie z udziałem Prezydenta RP Wojsko Polskie, strzelcy, harcerze, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej przedefilują przed naszymi Weteranami. To jest wyraz naszego hołdu, wyraz wdzięczności za to, że pokolenie reprezentowane tutaj przez trzech Weteranów było tak odważne i tak dzielne. Dla tego pokolenia najważniejsza była Polska.

 

2 września będziemy modlić się na grobach żołnierzy 1939 roku, tych którzy zginęli i są pochowani na Powązkach, a później w hołdzie Weteranom w Teatrze Polskim odbędzie się koncert galowy w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

 

To dwa niezwykłe dni, w których bohaterowie - Weterani będą odbierać od nas hołd, ale jednocześnie będą chcieli przekazać młodemu pokoleniu kodeks wartości, który był udziałem ich pokolenia. Odbędzie się to na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie wybrzmi odezwa - apel Weteranów do młodych ludzi. I ten apel otrzymają przedstawiciele wszystkich organizacji harcerskich, strzeleckich, wojsko, policja. Chcemy, aby ten dzień był również takim momentem kiedy wybrzmi przesłanie i testament pokolenia II Rzeczypospolitej.

 

Obecny na konferencji sędzia Bogusław Nizieński, Przewodniczący Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Szefie Urzędu, podkreślił, że 1 września uczcimy tych Weteranów walk o niepodległość, którzy jeszcze żyją, którzy tu przyjeżdżają z różnych stron świata, nie tylko różnych stron Polski, przyjeżdżają żeby raz jeszcze przeżyć to wielkie święto, te hasła „Bóg, Honor i Ojczyzna”. To nasze hasła, to nasza droga, którą szliśmy od najmłodszych lat w walce z wrogami naszego państwa. My, którzy jesteśmy już blisko odejścia, chcemy przekazać nasze wartości, tym którzy inaczej zaczynają na nie patrzeć.

 

Prezes Okręgu Warszawa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej ppłk prof. Jerzy Majkowski powiedział, że zbliżający się Światowy Zjazd Weteranów jest dla mnie wyrazem pewnej ciągłości, łańcucha łączącego nasze pokolenia.

 

Kontynuując temat „łańcucha pokoleń”, Prezes podkreślił: stworzyliśmy etos, który chcemy przekazać następnym pokoleniom. Ten etos oparty był na dwóch filarach – na chrześcijańskim dekalogu i na przysiędze żołnierskiej. Ten etos wyrażał się w umiłowaniu Ojczyzny, tworzeniu pewnej więzi i wspólnoty, zdolności do poświęceń, zaufaniu i przyjaźni.

 

Specjalnie na Światowy Zjazd Weteranów walk o niepodległość RP do Polski z Brazylii przyleciał ppłk Ignacy Felczak, członek Szarych Szeregów i uczestnik Powstania Warszawskiego.

 

Jesteśmy wdzięczni, że możemy być tutaj razem i spotkać się z tymi którzy byli na Zachodzie i z tymi, którzy walczyli w kraju. Wszyscy zjednoczeni pod hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna” – powiedział Prezes Zarządu Krajowego SPK w Brazylii Ignacy Felczak.

 

Światowy Zjazd Weteranów Walk o Niepodległość RP został objęty Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

 

Ramowy Program Zjazdu

 

1 września

• godz. 15:00 – Katedra Polowa Wojska Polskiego – Msza święta z okazji Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej w intencji Ojczyzny i Jej Obrońców,

• godz. 17:00 – Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego – uroczysty Apel Pamięci z okazji Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej przy Grobie Nieznanego Żołnierza, zakończony defiladą pododdziałów reprezentujących rodzaje sił zbrojnych, Policję, Straż Graniczną oraz Państwową Straż Pożarną. W programie przewidziane są m.in. wystąpienia okolicznościowe Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka, a także akt przekazania Przesłania Weteranów Walk o Niepodległość RP do młodego pokolenia Polaków przez przedstawicieli środowisk kombatantów i osób represjonowanych ich młodym duchowym spadkobiercom i kontynuatorom tradycji.

 

Uroczystość poprzedzi ceremonia złożenia wieńca przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz przedstawicieli polskich weteranów z kraju i zagranicy.

 

2 września

• godz. 10:00 – Cmentarz Wojskowy na Powązkach (kwatera żołnierzy września 1939 roku) – Msza święta połączona z uroczystością składania wieńców i wiązanek kwiatów,

• godz. 12:30 – Pomnik Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej (al. Wojska Polskiego) – uroczystość składania wieńców i wiązanek kwiatów,

• godz. 17:00 – Teatr Polski – koncert galowy Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z okazji Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. W czasie uroczystości zostaną m.in. po raz pierwszy wręczone Medale Pro Bono Poloniæ przyznawane przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych osobom, które wniosły istotny wkład w upowszechnianie wiedzy o historii walk niepodległościowych, krzewienie postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie, a także kultywowanie oraz popularyzację poza granicami Kraju wiedzy o tradycjach niepodległościowych.

 

 

nr 2 (398) 2024 luty

 

202402