W Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie 11 sierpnia 2017 r. odbyło się otwarcie wystawy „Przemysł Warszawy w służbie Wojska Polskiego 1918-1939”. Podczas uroczystości zorganizowanej z okazji Święta Wojska Polskiego p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk odznaczył Medalem „Pro Patria” osoby zasłużone w kultywowaniu pamięci walk o niepodległość RP : gen. bryg. Krzysztofa Żabickiego, płk. Roberta Artura Kowalskiego, ppłk. Mariusza Krzysztofa Muskusa i Jerzego Sławomira Kunikowskiego.

Wyznacznikiem tego, czy jesteśmy słabi czy mocni, jest potencjał Wojska Polskiego. Kiedy rodziła się polska państwowość jesienią 1918 r., to musiała ona połączyć w sobie trzy niezależnie działające od siebie byty, jakimi były organizmy państw zaborczych. Musiała też sobie odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie - czy jest w tym miejscu Europy, miejsce dla państwa słabego. Twórcy, ojcowie naszej niepodległości, na to pytanie dali odpowiedź bardzo słuszną: nie ma miejsca w tej części Europy dla państw słabych – mówił podczas uroczystości p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Podkreślił, że od początków niepodległości stawiano na rozwój polskiej siły zbrojnej i Wojska Polskiego. To trwało przez cały okres wojenny, również po śmierci marszałka Piłsudskiego, a może zwłaszcza wtedy - gdy groza wojny zawisła nad Polską i Europą. To, że w Warszawie była ponad połowa zakładów przemysłu zbrojeniowego, to po raz kolejny udowadnia tezę, że Warszawa jest miastem niezwykłym, i pewnie dlatego zawsze niezwyciężonym. Jak podkreślił, odpowiedź na pytanie czy Polska może sobie pozwolić na słabość pozostaje wciąż aktualna. Cały czas musimy nie tylko snuć wokół tego pytania rozważania, ale również - i dobrze, że tak się dzieje - odpowiadać czynem na to, że nie możemy w tym miejscu Europy pozwolić sobie na słabość. Pewnym wyznacznikiem tego czy jesteśmy słabi czy mocni jest polska siła zbrojna, potencjał Wojska Polskiego. Uczmy się od tamtego pokolenia jak budować. Oni mieli zdecydowanie trudniej, bo tworzyli Rzeczpospolitą i armię z niczego. My reformujemy po wielu latach - również zaniedbań - polską armię. Myślę, że ta wystawa jako dobry przykład na to jak budować wielkość i potencjał Rzeczypospolitej, wielu spacerującym tutaj udzieli odpowiedzi i wzmocni chęć budowania wielkiej, niepodległej, silnej Rzeczpospolitej z silną armią - powiedział Jan Józef Kasprzyk.

 

Ekspozycję, która jest prezentowana na  ogrodzeniu Łazienek Królewskich zorganizowali:  Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON i Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

nr 2 (398) 2024 luty

 

202402