Na starachowickim skwerze imienia znanego partyzanta i działacza środowisk kombatanckich 18 czerwca 2016 roku odsłonięto ławkę-pomnik poświęcony jego pamięci. W uroczystości wziął udział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Ławkę odsłonięto z inicjatywy Środowiska Żołnierzy Armii Krajowej „Ponury – Nurt”. Zdzisław Rachtan „Halny” przez wiele lat przewodził temu środowisku i był inicjatorem wielu przedsięwzięć patriotycznych. Ławkę uroczyście wspólnie odsłonili: Piotr Rachtan - syn Zdzisława, Bolesław Ciesielski „Farys”- żołnierz Oddziałów Partyzanckich „Ponurego”, Krystyna Rowecka-Trzebicka - bratanica generała Stefana Grota-Roweckiego i Marek Materek - prezydent Starachowic. Poświęcił ją ojciec Eugeniusz Augustyn - opat wąchockiego Opactwa Cystersów.

 

Pomnik przypomina leśną ławeczkę, wykonaną z kłód ułożonych pod kątem prostym. Do postaci wyrzeźbionego na niej Zdzisława Rachtana można się dosiąść z każdej strony. Na górnej płaszczyźnie jest tablica informująca o „Halnym”. Autorem pomnika jest rzeźbiarz światowej sławy, profesor Karol Badyna, kierujący Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ławeczka powstała dzięki funduszom przekazanym przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Gminę Starachowice, Instytut Pamięci Narodowej oraz wpłatom społecznym.

 

Na uroczystość w asyście honorowej kompanii wojskowej z Radomia i kilkunastu pocztów sztandarowych licznie przybyły delegacje Policji z Kielc i Starachowic, władze Starachowic i powiatu starachowickiego, posłowie i harcerze. Dzieci i młodzież ze szkół w Stykowie, w gminie Brody, w Rzepinie i Chybicach w gminie Pawłów, przedstawiły kilka piosenek żołnierskich i partyzanckich.

 

Zdzisław Rachtan „Halny” urodził się 9 marca 1924 roku. W 1940 roku wstąpił do Narodowej Organizacji Wojskowej w Starachowicach. Zaczynał jako łącznik i kurier, aby zostać zastępcą dowódcy plutonu. W czerwcu 1943 roku został żołnierzem Armii Krajowej. Służył pod dowództwem porucznika Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”. Za zasługi wojenne został odznaczony Krzyżem Walecznych oraz Orderem Wojennym Virtuti Militari. Po wojnie aktywnie działał w środowisku kombatanckim.

 

nr 2 (398) 2024 luty

 

202402