18 czerwca br., minister Jan Józef Kasprzyk spotkał się we Wrocławiu z organizatorami i beneficjentami akcji #PatriotyzmDzisiaj #PosiłekDlaKombatanta, projektu realizowanego dzięki wsparciu finansowemu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

 

Podczas konferencji w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim, na której obecni byli wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski oraz wicewojewoda Jarosław Kresa, organizatorzy akcji działający w Fundacji Wspólnota Pokoleń zaprezentowali realizację projektu #PatriotyzmDzisiaj #PosiłekDlaKombatanta, w szczególności procesu przygotowywania obiadów, ich odbioru i dystrybucji. Na spotkanie zostali zaproszeni również beneficjenci projektu, którzy dziękowali za wsparcie otrzymane przez środowisko kombatanckie w województwie dolnośląskim w trudnym czasie epidemii koronawirusa.

 

Roman Janik z wrocławskiego Oddziału Związku Sybiraków zwrócił się do zebranych słowami: Jesteśmy z pokolenia między 80- a 100-latków. Dlatego bardzo dziękuję organizatorom (…). Większość z nas jest samotna lub mieszkamy we dwoje starszych ludzi. Byliśmy zamknięci, jedyny kontakt odbywał się przez okno albo balkon i trudno było nam organizować ciepłe posiłki. Przez tę akcję uznaliśmy, że jeszcze nie jesteśmy dla świata skreśleni – mówił kombatant.

 

Głos zabrał również Jan Józef Kasprzyk, który przekazał dotację celową Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na realizację akcji #PatriotyzmDzisiaj #PosiłekDlaKombatanta - jednego ze zwycięskich projektów, które przystąpiły do Otwartego Konkursu Ofert na świadczenie zadań opiekuńczych wykonywanych na rzecz środowiska kombatanckiego w czasie epidemii.

 

Jestem pod ogromnym wrażeniem pracy twórców akcji. To jest doskonały przykład tego, o czym wszyscy marzymy: dobrze działającego społeczeństwa obywatelskiego, w którym jedni drugim chcą pomagać, ponieważ wszyscy razem tworzymy wspólnotę – mówił minister Kasprzyk, dodając: Ten rok miał wyglądać zupełnie inaczej. Mieliśmy, wykorzystując aktywność naszych Weteranów Walk o Niepodległość, posłać w świat wiadomość, ile świat zawdzięcza Polsce. Mieliśmy to czynić przy okazji nadchodzącej setnej rocznicy zwycięstwa w starciu z bolszewicką Rosją w Bitwie Warszawskiej. Mieliśmy to czynić w maju, w rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej, gdzie wspólnie z Weteranami wszystkich frontów, chcieliśmy puścić w świat przekaz, iż swoją wolność Europa zawdzięcza w dużej mierze Polakom i musi o tym pamiętać.

 

Pandemia spowodowała, iż z jednej strony musieliśmy ograniczyć do minimum to wszystko, co z udziałem Kombatantów było planowane, a z drugiej strony uruchomić specjalne programy, dzięki którym, ci, którym zawdzięczamy wolność, mogli czuć się otoczeni opieką. Z ogromną radością obserwowałem wszystkie działania stowarzyszeń, fundacji, wolontariuszy, Wojska Polskiego, kibiców, którzy od pierwszych dni pandemii zrozumieli, że jesteśmy narodem, czyli wspólnotą. To ruch ogromnej solidarności, który w naszej Ojczyźnie się pojawił. To niezwykle pocieszające i budujące. To znaczy, że jesteśmy narodem naprawdę wspaniałym, który potrafi w sytuacji trudnej pomagać sobie nawzajem – zauważył Szef UdSKiOR.

 

Bardzo się cieszę, że mogliśmy jako Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wesprzeć również finansowo te akcje, realizowane chociażby tutaj, na Dolnym Śląsku przez Fundację Wspólnota Pokoleń. Ogromne podziękowania dla wszystkich, którzy dostrzegli w tym trudnym czasie, że jeżeli będziemy razem, będziemy wspólnotą, będziemy sobie pomagać, to jesteśmy w stanie przetrwać najgorsze chwile – mówił minister Kasprzyk.

 

Projekt #PatriotyzmDzisiaj #PosiłekDlaKombatanta jest nieprzerwanie realizowany od 5 kwietnia br. na terenie Wrocławia. Akcję prowadzi Fundacja Wspólnota Pokoleń przy wsparciu żołnierzy z 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej i kibiców ze Stowarzyszenia Wielki Śląsk. W ciągu 70 dni pandemii dostarczono pod 300 adresów we Wrocławiu i okolicach ponad 19 tys. ciepłych obiadów, przygotowywanych przez wrocławskie restauracje dla kombatantów.

 

Jan Józef Kasprzyk zwrócił się również do Kombatantów: Nie ukrywam, że wzorowaliśmy się na Was, Czcigodni Weterani, dlatego że kiedy Wy w latach swojej młodości, podejmowaliście trud walki poświęcenia za Ojczyznę, myśleliście o nas – o tych pokoleniach, które przyjdą po Was. Nie myśleliście o sobie, bo ryzykowaliście wszystko: zdrowie i życie. Myśleliście o nas, abyśmy mogli żyć w wolnej i niepodległej Polsce. Wy nas nauczyliście, że naród to są pokolenia przeszłe, współczesne i przyszłe. To jest ten ciąg pokoleń, który nigdy nie może ulec przerwaniu. Trudny czas pandemii udowodnił, że ten łańcuch wspólnoty międzypokoleniowej jest nie do zerwania – dziękował Bohaterom Jan Józef Kasprzyk.

 

Po uroczystości uczestnicy spotkania udali się na wrocławski cmentarz Osobowicki, gdzie Szef UdSKiOR uczcił pamięć pierwszego polskiego więźnia Auschwitz Stanisława Ryniaka oraz Jerzego Stanisława Woźniaka ps. „Nowak”, „Makara”, „Jacek”, „Żmija”, więźnia politycznego PRL, byłego kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, i złożył kwiaty pod pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego.

Od początku ogłoszenia epidemii wirusa Covid-19 w Polsce zaczęto spontanicznie organizować akcje pomocy najbardziej potrzebującym, szczególnie żyjącym samotnie weteranom, polegające na robieniu zakupów, dostarczaniu środków ochrony osobistej, a także dowożeniu ciepłych posiłków, aby nie narażać seniorów na dodatkowe ryzyko związane z możliwością zakażenia koronawirusem podczas wychodzenia z domu.

 

W uznaniu dla tych inicjatyw, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych postanowił dofinansować działalność organizacji najbardziej zaangażowanych w niesienie pomocy weteranom i 1 kwietnia 2020 r. ogłosił Otwarty Konkurs Ofert na świadczenie zadań opiekuńczych wykonywanych na rzecz środowiska kombatanckiego w związku z ogłoszonym stanem epidemii.

 

Dotację UdSKiOR otrzymała Fundacja Wspólnota Pokoleń, a także Stowarzyszenie „Paczka Dla Bohatera”, Stowarzyszenie Zachowania Pamięci o Armii Krajowej, Fundacja Przyjaźni Polsko-Izraelskiej, Stowarzyszenie Terapeutów, Fundacja im. Kazimierza Wielkiego, Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz Fundacja Rosa.

 

Łączna kwota przekazana przez Urząd na ten cel to 1 milion złotych.