We wtorek, 17 grudnia br., Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wziął udział w spotkaniu wigilijnym z Polonią, zorganizowanym w Warszawie przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

 

Podczas wydarzenia obecni byli Rodacy – repatrianci ze wschodu (głównie z Kazachstanu), rodacy z Brazylii, Wenezueli i Peru, przedstawiciele władz państwowych i organizacji pozarządowych oraz partnerzy polskiej dyplomacji zaangażowani we współpracę polonijną. Gości powitał wiceszef polskiej dyplomacji Szymon Szynkowski vel Sęk, po czym zespół ludowy Górali Czadeckich „Dolina Seretu” z Tereblecza na Bukowinie (Ukraina) zaprosił zebranych do wspólnego kolędowania.

 

Potroiliśmy w ostatnich latach liczbę osób, które korzystają z procedury repatriacji – przypomniał minister Szynkowski vel Sęk. Pamiętamy o wadze procesu repatriacji. Polityka zachęcająca do powrotów stanowi ważny komponent polityki polonijnej – ocenił.

 

Minister Kasprzyk podzielił się opłatkiem także z wolontariuszami Akcji „Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia”, którzy w czasie wakacji porządkowali polskie groby na Ukrainie i w Kazachstanie. Inicjatywa realizowana jest od ponad dziesięciu lat również na Syberii.

 

W spotkaniu, które stanowiło okazję do przekazania życzeń świątecznych Polonii i Polakom na całym świecie, udział wzięło ponad 150 osób.