W warszawskim kinie „Atlantic” 4 lipca 2016 roku odbył się pierwszy pokaz nowej edycji cyklu „Kino Weterana Walk o Niepodległość”, w ramach którego Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zaprasza weteranów na seanse filmowe. Kombatanci mogli obejrzeć zrekonstruowany cyfrowo i na nowo zmontowany „Potop” Jerzego Hoffmana.

 

Wybór dzisiejszego filmu nie jest przypadkowy. Henryk Sienkiewicz i jego dzieła są bardzo ważne dla Państwa pokolenia i dlatego tez postanowiliśmy pokazać państwu „Potop”. Wielu z legionistów, a później i żołnierzy Państwa Podziemnego brało swoje pseudonimy od bohaterów sienkiewiczowskich. To pokazuje, że Sienkiewicz kształtował kilka pokoleń i miejmy nadzieję, że będzie kształtował następne – mówił witając zebranych w kinie p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Rok 20016 został ustanowiony przez Sejm RP rokiem Henryka Sienkiewicza i także dlatego na pierwszą projekcję w „Kinie Weterana Walk o Niepodległość” został wybrany „Potop”.