W środę, 16 października 2019 r., prezydent Izraela Reuwen Riwlin spotkał się z polskimi „Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata” i Weteranami Walk o Niepodległość RP w Pałacu Prezydenckim w Jerozolimie. Wydarzenie miało miejsce po raz pierwszy w historii.

 

Czwarty dzień pobytu polskiej delegacji w Ziemi Świętej rozpoczął się od Mszy św. w Kaplicy Krzyżowców Bazyliki Grobu Pańskiego – najważniejszej świątyni chrześcijańskiej położonej na Starym Mieście Jerozolimy, w przypuszczalnym miejscu męki, ukrzyżowania, złożenia do grobu i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Uczestnicy IV Zjazdu Polaków Ratujących Żydów przeszli również Drogą Krzyżową, zatrzymując się na dłużej przy III stacji – niewielkiej kaplicy, odrestaurowanej w 1947 r. przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa.

 

W Pałacu Prezydenckim polską delegację przyjął prezydent Izraela Reuwen Riwlin, który powiedział, że „odwaga, wyjątkowa śmiałość i humanizm wobec drugiego człowieka polskich Sprawiedliwych są godne podziwu”. – Wymagało to niezwykłej siły i odwagi. To wywołuje wzruszenie u każdego człowieka – stwierdził prezydent, dodając: – Wasze czyny są zapisane złotymi zgłoskami w historii narodu żydowskiego.

 

My w Polsce dobrze wiemy, że trzeba walczyć z każdym przejawem ideologii, biorącej na sztandary nienawiść. Byliśmy pierwszym krajem, który powiedział stanowcze „nie” największym totalitaryzmom, płacąc za to ogromną cenę – powiedział Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk, który przewodniczył delegacji.

 

Podczas spotkania swoimi wspomnieniami podzieliła się jedna ze „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”, Janina Rościszewska. Po pierwszym napadzie na nasz dom siedmiu Żydów, których ukrywaliśmy, zapytało: „Co dalej? Ryzykujemy?”, a ojciec odpowiedział: „Albo razem przeżyjemy, albo nikt z nas nie przeżyje!”.


Na spotkaniu obecni byli również Ambasador RP w Tel-Awiwie Marek Magierowski, wiceminister MSWiA Krzysztof Kozłowski i wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma.

 

Następnie polska delegacja udała się do Kościoła „Pater Noster” na Górze Oliwnej w Jerozolimie. To w tym miejscu Chrystus nauczył apostołów modlitwy „Ojcze Nasz”. Tablicę w języku polskim pozostawili tu w 1943 roku żołnierze Brygady Strzelców Karpackich.

 

Ostatnim punktem programu był koncert w ramach IV Festiwalu Psalmów Dawidowych „Honorując Sprawiedliwych”, który odbył się w Jerusalem Theatre w Jerozolimie. Wydarzenie miało na celu upamiętnienie Polaków, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów. Koncertu wysłuchali także potomkowie ocalonych i mieszkańcy Izraela. Wśród nich był Shai Segal z małżonką, którego ojciec został uratowany przez mieszkańców Podkarpacia.

 

Tuż przed koncertem głos zabrał ambasador Polski w Izraelu Marek Magierowski, który w słowach uznania zwrócił się do obecnych na sali polskich „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”. Okolicznościowe przemówienie wygłosił także pomysłodawca Festiwalu Bogdan Romaniuk z Fundacji im. Rodziny Ulmów „Soar”, która jest organizatorem koncertów.

 

W części kantoralnej wystąpili artyści z Izraela: Chaim Setren i Israel Rand wraz z orkiestrą pod batutą Ellie Jaffe. W drugiej części koncertu wystąpił Piotr Rubik z solistami, chórem z Wrocławia oraz wyżej wspomnianą orkiestrą. Projekt został objęty patronatem honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy.