W bieżącym roku mija dokładnie 35 lat od powołania Oddziału Trójmiejskiego Solidarności Walczącej. W uroczystościach jubileuszowych, które rozpoczęły się w poniedziałek, 24 czerwca 2019 r. w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni w ramach Forum Wizja Rozwoju, wzięli udział członkowie organizacji, Premier Mateusz Morawiecki oraz Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Wiele pokoleń nie doczekało wolności, ale chyba najpiękniejszym darem, jaki Opatrzność może dać, jest to, aby uczestnicy walk o wolną Polskę, tak, jak członkowie Solidarności Walczącej, doczekali wolności i niepodległości. – powiedział Szef UdSKiOR do uczestników uroczystości, dziękując obecnym członkom organizacji za ich poświęcenie w walce z komunistycznym reżimem: – Chciałem Państwu bardzo serdecznie i gorąco podziękować za to, że w czasie najwyższej próby nie zabrakło Państwu odwagi i determinacji, że nie wahaliście się poświęcać swojego zdrowia, szczęścia prywatnego na rzecz wspólnoty, jaką jest naród i państwo. Często mówi się, że Solidarność Walcząca w jakimś sensie wzorowała się na tym, co czynili członkowie organizacji bojowej PPS pod dowództwem Józefa Piłsudskiego. I to jest w dużej mierze prawda. Państwo, obdarzeni godnością „nie niewolniczą”, chcieliście przywrócić blask i świetność, czyli wolność okupowanej przez komunistów Polsce. I za to Wam bardzo dziękujemy. – dodał.

 

Minister Kasprzyk zwrócił również uwagę na bezkompromisową postawę członków Solidarności Walczącej: – Chciałem jeszcze podziękować za jedną rzecz – w imieniu mojego pokolenia i pokoleń, które przyjdą po nas – za to, że Solidarność Walcząca zawsze nam, Polakom, mówiła, że ze złem nigdy paktować nie wolno. Niestety w te słowa nie wsłuchali się ci, którzy 30 lat temu, w 1989 r., zaczęli paktować ze złem. W jakże innym miejscu byłaby Polska, gdyby wtedy posłuchano ludzi Solidarności Walczącej. – stwierdził.

 

W uroczystości wziął udział także Premier Mateusz Morawiecki. Jego Ojciec, Kornel Morawiecki, założyciel Solidarności Walczącej, nie mógł przybyć z powodów zdrowotnych.

 

Nie byłoby dzisiejszej Polski bez was, bez Solidarności Walczącej. Jestem przekonany, ze właśnie Wam zawdzięczamy w ogromnym stopniu to, że w końcu doczekaliśmy czasów, kiedy możemy naprawiać Rzeczpospolitą; kiedy w dużo szczęśliwszych geopolitycznie czasach mamy szansę tworzyć wizję rozwoju Polski, o jakiej wszyscy marzyliśmy – powiedział Morawiecki, dodając: – Niech ta wizja Polski Solidarności Walczącej się ziści.

 

Podczas uroczystości jedenaście osób zasłużonych dla kultywowania pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, w tym członkowie trójmiejskiego oddziału Solidarności Walczącej, otrzymało z rąk Szefa Urzędu medale „Pro Patria”. Prezes Rady Ministrów wręczył ponadto „Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości”. Następnie odbyła się prapremiera filmu „Solidarność Walcząca w Trójmieście” w reżyserii Piotra Kucińskiego oraz panel dotyczący 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość zakończył pokaz filmu Marii Dłużewskiej pt. „Andrzej Kołodziej. Bardzo polska opowieść”. Obchody 35-lecia Solidarności Walczącej Oddział Trójmiasto potrwają do wtorku.

 

Solidarność Walcząca była polską antykomunistyczną organizacją podziemną założoną we Wrocławiu w czerwcu 1982 r. przez Kornela Morawieckiego. Swoje oddziały posiadała na terenie całego kraju (oddział w Trójmieście został powołany w 1984 r.). Od momentu powstania SW głosiła całkowity upadek komunizmu, niepodległość Polski i innych narodów zniewolonych przez komunizm, niepodległość republik radzieckich, zjednoczenie Niemiec przy zachowaniu narzuconych jałtańskim porządkiem granic powojennych. Proponując wizję Polski po upadku komunizmu, SW podkreślała potrzebę solidaryzmu społecznego i samorządności oraz odwoływała się do wartości wynikających z nauczania Kościoła Katolickiego. Od 2007 r. Solidarność Walcząca jest stowarzyszeniem posiadającym status organizacji pożytku publicznego.