15.03 br. w Dobromierzu w województwie świętokrzyskim odbyło się I Forum Oświatowe „Murawy dobromierskie”. Wziął w nim udział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

Podczas wykładu w Szkole Podstawowej im. Majora Henryka Dobrzańskiego ps. "Hubal" wygłoszonego w ramach panelu dyskusyjnego „Moja Mała Ojczyzna” Jan Józef Kasprzyk zachęcił młodzież do rozmów ze starszymi członkami rodziny: Dzięki nim można poznać historie, które już nas współcześnie nie dotykają, bo żyjemy w wolnej Polsce. Można nauczyć się od nich wartości, która powinna być dla każdego, niezależnie od wieku, wartością najwyższą - umiłowania własnego kraju, umiłowania ojczyzny. Szef Urzędu przypomniał, że w naszej historii wielokrotnie bohaterami zostawali ludzie młodzi jak oficer Legionów płk Leopold Kula ps. „Lis” czy Antoś Pietrykiewicz 13-letni obrońca Lwowa.

 

Na przestrzeni naszych dziejów rzeczy wielkich dokonywali również ludzie młodzi. To oznacza, że nie wiek, ale to co się ma w głowie i w sercu decyduje o tym czy się jest bohaterem czy nie.

 

Po prelekcji w szkole, Jan Józef Kasprzyk złożył wieńce na grobach Hubalczyków: żołnierza Związku Walki Zbrojnej Franciszka Głowacza ps. „Lis" i jego podkomendnego Franciszka Biskupskiego ps. "Dyszel” pochowanych na cmentarzu w okolicy Dobromierza. Nieopodal, w lesie Szef Urzędu oddał hołd Nieznanemu Żołnierzowi Armii Krajowej, który zginął za Ojczyznę podczas walk w dobromierskich lasach.

 

Na zakończenie forum oświatowego "Murawy Dobromierskie" odbyła się uroczysta ceremonia, podczas której Jan Józef Kasprzyk udekorował Medalem „Pro Patria” sztandar Szkoły Podstawowej im. mjr. Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal" za krzewienie postaw patriotycznych wśród młodzieży.