8 listopada 2018 r. w budynku PAST-y w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona uroczystemu koncertowi organizowanemu dla Bohaterów naszej Wolności z okazji Narodowego Święta Niepodległości „Polska – Zasłużonym dla Ojczyzny”. W konferencji wziął udział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, Prezes Fundacji Cultura Memoriae Hanna Nowakowska, Kierownik Działu Promocji Filharmonii Narodowej w Warszawie Grażyna Paszkowska, Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręgu Warszawa prof. Jerzy Majkowski oraz Prezes Zarządu PGE Henryk Baranowski.

 

Uroczysty koncert pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy odbędzie się w poniedziałek 12 listopada o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie.

 

Po otwarciu Konferencji, głos zabrał Minister Jan Józef Kasprzyk:

 

Po raz czwarty spotkamy się w Filharmonii Narodowej aby uczestniczyć w wydarzeniu niezwykłym, w koncercie, który jest adresowany i dedykowany Bohaterom naszej Wolności – Weteranom walk o Niepodległość, Kombatantom. Bardzo cieszymy się, że jako Urząd możemy w tym wydarzeniu współuczestniczyć (…), podziękować temu wspaniałemu pokoleniu, którego przedstawicielem jest tutaj pan Profesor Majkowski, za to, że jesteśmy wolni.

 

Pokolenie II Rzeczypospolitej Polskiej zostało wychowane i ukształtowane w ogromnym kulcie dla słowa „Niepodległość”. Było to kolejne pokolenie, które musiało zdawać trudny egzamin z walki o Niepodległość Rzeczypospolitej. Ale uczyli się tego właśnie od tych, którzy przywrócili nam wolność 100 lat temu. Od Józefa Piłsudskiego, od Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, tych trzech wielkich Ojców naszej Niepodległości. Byli kolejnym pokoleniem, ale bez tego pokolenia, my nie bylibyśmy wolni. Musimy sobie z tego zdawać sprawę i uświadamiać to każdego dnia. Dlatego po raz kolejny w Filharmonii Narodowej w świątyni sztuki chcielibyśmy podziękować tym wszystkim, którzy dali z siebie wszystko. Dawali swoje zdrowie, dawali swoje życie abyśmy my byli wolni.